Jakubisková dostala za usmrcení chodce podmínku

ČTK ČTK
10. 9. 2013 13:17
Soud jí také zakázal řízení na čtyři roky. Pozůstalým má navíc zaplatit přes milion
Deana Jakubisková
Deana Jakubisková | Foto: KORZO

Praha- Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý udělil herečce Deaně Horváthové-Jakubiskové, obžalované z usmrcení chodce z nedbalosti, třicetiměsíční podmíněný trest a zákaz řízení na čtyři roky.Pozůstalým má navíc zaplatit přes milion korun. Verdikt je nepravomocný. Jakubisková vinu odmítá.

Jakubisková u soudu uvedla, že muže na přechodu neviděla přes odbočující auto a muž jí pod kola vozu vběhl. Podle státního zástupce ale dvaašedesátiletému muži nedala přednost, sražený svým zraněním na místě podlehl. Herečce hrozilo až šestileté vězení.

"Když jsem se míjela s tím autem (protijedoucím), tak tam ten člověk vběhl," prohlásila u soudu Jakubisková. Místo nehody prý velice dobře zná, jela pomalu.

"Přechod je na nešťastném místě. Já si myslím, že neštěstí bylo, že tam bylo to auto. Já jsem nemohla vůbec nic udělat, hned jsem začala brzdit," uvedla téměř vzlykající herečka.

Nehoda se stala předloni 17. října kolem 10:00 v pražské Krči na křižovatce ulic Chýnovská a Libušská na přechodu neřízeném semafory. Jakubisková podle policie nedala přednost muži, který přecházel komunikaci.

Orientační dechová zkouška na alkohol byla negativní. Žena jela povolenou rychlostí.

"Slyšel jsem ránu a viděl jsem, jak ten chodec letí k zemi," popsal situaci jeden ze svědků. Muž prý pouze ležel na zemi a chroptěl.

Podle svědka se ale v okolí střetu žádná další auta nevyskytovala. "Viděl jsem let chodce, ale jinak nikde nic," odpověděl na dotaz soudce.

Případ je u soudu po dvou letech

Další dva vyslýchaní svědci pak uvedli, že nehodu neviděli. "Viděla jsem ležícího pána na zádech, tak jsem k němu doběhla," dodala doktorka, která ihned poskytla muži první pomoc.

Ze zdravotnického posudku vyplývá, že auto muži zlomilo několik žeber, ruku, způsobilo mu také otok mozku. Chodec zemřel asi hodinu po nehodě.

Manželka režiséra Juraje Jakubiska také řekla, že ji nehoda velmi zasáhla. "Napsala jsem pozůstalým dopis, že mě to mrzí. Ta tragédie se stala tak, že jsem tomu nemohla zabránit," sdělila.

Kauza se k soudu dostala až téměř po dvou letech. Důvodem bylo zejména zpracovávání tří znaleckých posudků - kromě posudků obžaloby a obhajoby nechal soud vypracovat Ústavem soudního inženýrství VUT v Brně také revizní znalecký posudek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy