Praha - Setkání, které v pátek v zaplněném pražském Divadle Archa připomnělo 35 let od založení Charty 77, mělo charakter pocty nedávno zemřelému prezidentovi Václavu Havlovi.
Vedle bývalého prezidenta a jednoho z prvních mluvčích Charty 77 hosté ve svých příspěvcích vzpomněli také další signatáře, například Jiřího Hájka nebo Jana Patočku, z jehož díla přečetl ukázku Jáchym Topol. Součástí setkání bylo vystoupení Marty Kubišové, Vlasty Třešňáka a skupiny Spirituál kvintet.
Účastníci setkání věnovaného odkazu Charty 77 v dnešním světě, které pořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci s předními představiteli hnutí Danou Němcovou, Rudolfem Battěkem a Jiřím Gruntorádem, si vyslechli i videopozdrav od kubánského aktivisty a signatářů běloruské Charty 97 a čínské Charty 08.
Své poselství zaslal i tibetský duchovní vůdce dalajlama. Ocenil Havlovu "upřímnost a opravdovost" i fakt, že se první český prezident výrazně zastával tibetského národa.
Chartisty pozdravila Abrightová, nepřímo i Obama
Živě přenášený pak byl projev české rodačky a bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové, která vystoupila na ve stejnou dobu pořádné akci k připomenutí Havlova života a díla ve Washingtonu. Citovala i prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy.
"Tím, že chartisté vyzvali komunistickou vládu, aby přijala zodpovědnost za nedodržování lidských práv, k jejichž obraně se předtím sama zavázala, Charta odhalila to, co prezident Havel nazval 'pokrytectvím a lží' systému, a ukázala, jak jednotlivci mohou změnit svou společnost skrze nenásilný odpor a život v pravdě," vzkázal Obama.
Setkání v Divadle Archa se účastnil i velvyslanec USA v ČR Norman Eisen, který připomněl, že hnutí, v jehož čele Havel stál, inspiruje ty, kteří stále žijí v útlaku a tyranii v zemích tak odlišných, jako jsou Sýrie, Bělorusko, Irán a Kuba.
Krutá paralela mezi pohřbem Patočky a Havla
Přítomné svým projevem pobavil farář Miloš Rejchrt, který vtipně porovnal pohřby první tří mluvčích Charty 77 Hájka, Havla a Patočky. Rozesmálo je srovnání "státní účasti" na pohřbech Havla a Patočky - zatímco Havel byl pohřben se všemi poctami, na pohřbu Patočky se stát účastnil nízko létajícím vrtulníkem a hlukem motorů najatých plochodrážních jezdců, připomněl.
Ke vzniku občanské iniciativy Charta 1977 vedla vlna solidarity s hudebníky z nezávislé rockové scény, které pronásledoval komunistický režim. Charta 77 kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž dodržování se tehdejší ČSSR zavázala.
Iniciativa působila v letech 1977 až 1992. Do ledna 1990 Chartu podepsalo 1883 občanů, 25 lidí podpis veřejně odvolalo. Charta vydala celkem 572 dokumentů.