Centrum Prahy získá ještě letos sochu Milady Horákové

ČTK ČTK
22. 1. 2014 18:54
Socha může stát na dvou místech ve Vrchlického sadech, na Malostranském náměstí nebo ve Sněmovní ulici
Milada Horáková.
Milada Horáková. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Centrum Prahy by mohlo ještě letos získat sochu komunisty zavražděné národně-socialistické političky Milady Horákové. Organizátoři nyní dokončují soutěžní podmínky, jejich podrobnosti by měly být známy v polovině února. 

Jako o možných lokalitách se uvažuje o dvou místech ve Vrchlického sadech, na Malostranském náměstí nebo ve Sněmovní ulici. "Pomník má být v životní velikosti, lidem by mělo být při prvním pohledu jasné, že se jedná o sochu Horákové," poznamenal zastupitel Prahy 1 Martin Jan Stránský. O vytvoření pomníku usiluje kromě Stránského také Klub dr. Milady Horákové.

Společně vytvořili porotu, která připravuje podmínky soutěže. Jejich podoba by mohla být známa v polovině února. Poté jejich zadání dostane k posouzení rada Prahy 1.

"Ve spolupráci s různými městskými orgány i odborníky se nám podařilo sestavit skutečně vynikající skupinu poradců a porotu pro výtvarnou soutěž. Jde o významná jména, jakou jsou Jan Hendrych, Jan Kerel a jeden z nejrespektovanějších teoretiků moderního umění Jaromír Zemina," uvedl Stránský. V porotě nechybí ani zástupci České komory architektů nebo Prahy 1.

Peníze na pomník chtějí organizátoři získat se sbírky. Stránský neočekává, že by finanční otázka měla záměru způsobit potíže. "Projekt bude takový, že všem bude jasné, že se jedná o velkou věc," poznamenal.

Původně návrh počítal s postavením pomníku ve Vrchlického sadech, buď poblíž Opletalovy nebo u Washingtonovy ulice tak, aby byl poblíž Petschkova paláce, kde Horákovou mučilo za druhé světové války gestapo. Nyní přibyly i návrhy na dvou více frekventovaných místech na Malostranském náměstí a ve Sněmovní ulici. "Možnost vybudování sochy Milady Horákové v těchto lokalitách je však nutné ještě prověřit," podotkl Stránský.

Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901-1950) se účastnila protinacistického odboje, byla kvůli němu vězněna v koncentračních táborech. V roce 1949 byla zatčena a v červnu 1950 odsouzena ve vykonstruovaném procesu k trestu smrt a popravenai. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace.

Na poctu Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 také pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy věznice a soudu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy