Centrum Prahy získá ještě letos sochu Milady Horákové

ČTK ČTK
22. 1. 2014 18:54
Socha může stát na dvou místech ve Vrchlického sadech, na Malostranském náměstí nebo ve Sněmovní ulici
Milada Horáková.
Milada Horáková. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Centrum Prahy by mohlo ještě letos získat sochu komunisty zavražděné národně-socialistické političky Milady Horákové. Organizátoři nyní dokončují soutěžní podmínky, jejich podrobnosti by měly být známy v polovině února. 

Jako o možných lokalitách se uvažuje o dvou místech ve Vrchlického sadech, na Malostranském náměstí nebo ve Sněmovní ulici. "Pomník má být v životní velikosti, lidem by mělo být při prvním pohledu jasné, že se jedná o sochu Horákové," poznamenal zastupitel Prahy 1 Martin Jan Stránský. O vytvoření pomníku usiluje kromě Stránského také Klub dr. Milady Horákové.

Společně vytvořili porotu, která připravuje podmínky soutěže. Jejich podoba by mohla být známa v polovině února. Poté jejich zadání dostane k posouzení rada Prahy 1.

"Ve spolupráci s různými městskými orgány i odborníky se nám podařilo sestavit skutečně vynikající skupinu poradců a porotu pro výtvarnou soutěž. Jde o významná jména, jakou jsou Jan Hendrych, Jan Kerel a jeden z nejrespektovanějších teoretiků moderního umění Jaromír Zemina," uvedl Stránský. V porotě nechybí ani zástupci České komory architektů nebo Prahy 1.

Peníze na pomník chtějí organizátoři získat se sbírky. Stránský neočekává, že by finanční otázka měla záměru způsobit potíže. "Projekt bude takový, že všem bude jasné, že se jedná o velkou věc," poznamenal.

Původně návrh počítal s postavením pomníku ve Vrchlického sadech, buď poblíž Opletalovy nebo u Washingtonovy ulice tak, aby byl poblíž Petschkova paláce, kde Horákovou mučilo za druhé světové války gestapo. Nyní přibyly i návrhy na dvou více frekventovaných místech na Malostranském náměstí a ve Sněmovní ulici. "Možnost vybudování sochy Milady Horákové v těchto lokalitách je však nutné ještě prověřit," podotkl Stránský.

Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901-1950) se účastnila protinacistického odboje, byla kvůli němu vězněna v koncentračních táborech. V roce 1949 byla zatčena a v červnu 1950 odsouzena ve vykonstruovaném procesu k trestu smrt a popravenai. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace.

Na poctu Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 také pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy věznice a soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy