Praha - Pavel Horálek (ODS) ve čtvrtek skončil jako starosta městské části Praha 4. Odvolání připravila jeho vlastní strana.
Horálka ve funkci nahradil jeho stranický kolega Pavel Caldr. Dosavadní koalice ODS a ČSSD na radnici se změní jen nepatrně. Občanské demokraty kolem Horálka, kteří ji nepodporují, nahradí tři přeběhlíci z TOP 09.
Předseda klubu ODS Jan Schneider, který návrh na odvolání starosty přednesl, řekl, že 13 ze 16 členů klubu vyjádřilo Horálkovi nedůvěru. "Za sebe musím říct, že důvodem je jeho chování vůči zastupitelům, autokratický způsob řízení radnice," řekl Schneider. Novinářům pak doplnil: "Každý člen měl své důvody, které zazněly na klubu. Nebudeme tady šířit interní debatu".
Šéf koaličního klubu ČSSD Jan Choděra řekl: "Jestliže se na nás koaliční partner obrátil s tím, že starosta nemá podporu klubu, nemůžeme s tím nic dělat. Vzali jsme to na vědomí jako fakt, máme zájem, aby radnice a koalice fungovala."
Horálek: Je to vnitrostranický boj
"Žádné konkrétní důvody uvedeny nebyly, je to čistě vnitrostranický boj," řekl novinářům po svém odvolání Horálek. Podle něj jsou předložené argumenty zástupné. Doplnil, že chce dále pracovat v zastupitelstvu, i když nepodepsal novou koaliční smlouvu. Z ODS vystoupit nehodlá.
K tomu, že pro jeho sesazení hlasovala i koaliční ČSSD, novinářům řekl: "Mě to strašně překvapilo a zklamalo". Nyní by prý už do koalice s ČSSD nešel, jako to udělal v roce 2010.
Horálek před svým odvoláním řekl, že ho mrzí, že odchází od rozdělané práce. "Ano, x věcí se mi nepodařilo, ale mám pocit, že jsme vykonali spoustu dobrého a dokončili řadu projektů," řekl zastupitelům.
Zelení: Caldr? Z deště pod okap
Podle opoziční Strany zelených, která se hlasování o Horálkovi odmítla účastnit, ale koalice pravé důvody neuvedla. "Jsou to fráze. Jestli důvody nedáte, můžou být spekulace, že zavelel Palounek," řekl zastupitel Petr Štěpánek (SZ).
Zelení se o odvolání starosty Horálka nicméně sami v minulosti pokusili, a to ůdakně kvůli "nevýhodným prodejům majetku a nadbíhání developerům".
Strana zelených není spokojená ani s novým starostou Caldrem.
"S novou koalicí ODS, ČSSD a přeběhlíků z TOP09 a starostou Caldrem bez mandátu z voleb jde městská část z louže pod okap. Očekáváme další zvýšení vlivu kmotra Palounka na chod městské části a zvýšenou aktivitu developerů na projektech škodících městské části. Zase se budeme bát o Park Kavčí hory a další zelené lokality Prahy 4," kritizuje volbu Caldra opoziční zastupitel Petr Štěpánek, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v Praze 4.
Nový starosta Caldr zastupitelům slíbil, že nebude zadlužovat městskou část, bude podporovat prevenci kriminality a zvyšování bezpečnosti. Chce také zajistit více parkovacích míst pro místní obyvatele.
Zavelel lobbista Palounek?
Horálkův konec se začal rýsovat v říjnu, kdy přišel o post v oblastním sněmu ODS pro Prahu 4 ve prospěch Caldra. Definitivně ho pak zpečetila změna koalice, na které se strany dohodly tento týden.
Do čela vedení městské části i oblastního sdružení se tak dostávají lidé spojení s vlivným podnikatelem a lobbistou Ondřejem Palounkem. Kromě Caldra jde například o pražského radního Radka Lohynského nebo Jana Schneidera, který s Palounkem sedí ve spořilovském sdružení občanských demokratů.
S Palounkem byl dříve spojován i sám Horálek, poté ale začal podporovat primátora Bohuslava Svobodu a jeho boj proti kmotrům. Jeho vyhazov tak může sledovat i další cíl - oslabit primátorovu pozici v pražské ODS.
O to se dlouhodobě snaží městské obvody 7 a 10, ve kterých zasedají staré tváře, jako je Rudolf Blažek, Milan Richter, Boris Šťastný a také "kmotr" Tomáš Hrdlička. Na svou stranu ale potřebují dostat více městských částí, jednou z nich by mohla být právě čtyřka.
Odvolání primátora se probíralo už v zákulisí podzimního sněmu pražské ODS. Horálek, který je Svobodovým místopředsedou, měl rovněž skončit. Rebelové ale neměli dostatečnou podporu a sněm aklamací potvrdil mandát současného vedení až do října 2013.
V tomto klíčovém hlasování ale Praha 4 nebyla jednotná. Pokud by otěže převzali Palounkovi lidí, čtyřka by se tak zřejmě zařadila do opozice proti primátorovi spolu s Prahou 7, 10, 11 a 13.