Bezdomovci se drží rodného kraje, výjimkou je Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 9. 2012 14:17
Vyplývá to z výsledků prvního sčítání lidí bez domova, které proběhlo loni
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když budeme podporovat služby pro bezdomovce, začnou se k nám stěhovat z jiných měst a krajů. Je nespravedlivé, že se musíme starat o bezdomovce, kteří pocházejí z jiných částí republiky.

Takové argumenty používají města a kraje, když přijde řeč na péči o lidi bez přístřeší.

A výsledkem jsou pak někdy skutečně kuriózní nápady: pražský radní Ivan Kabický by chtěl zavést evidenci bezdomovců a přespolní vyvážet z Prahy. Jeho předchůdce zase plánoval, že by si kraje navzájem za své bezdomovce platily.

Jenže první sčítání bezdomovců, které loni provedl Český statistický úřad (ČSÚ), ukazuje, že kraje se v drtivé většině případů starají o své vlastní lidi. Volání po domovském právu, které se ozývá z některých oblastí kvůli sociálním problémům, tak v případě bezdomovců postrádá smysl.

ČSÚ sbíral údaje o lidech bez přístřeší, kteří využívají nějakou sociální službu, jako jsou azylové domy, domy na půli cesty a další sociální zařízení. Zkoumal tedy právě ty bezdomovce, na které stát, kraje a obce nejvíce přispívají. V Česku je podle čerstvých čísel takových lidí zhruba 11,5 tisíce.

Drtivou většinu z nich tvoří Češi, cizinců nejsou ani 3 procenta. A téměř všichni z nich čerpají sociální péči v krajích, ze kterých pocházejí. V Moravskoslezském kraji tvoří 96 %, v Jihomoravském 92. V dalších krajích tvoří „domácí" bezdomovci kolem 90 %.

Jedinou výjimkou je Praha, ve které pražští lidé bez přístřeší tvoří jen 63 %. Nejčastěji do ní přicházejí bezdomovci ze sousedních středních Čech, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Přesto sociální pracovníci narážejí na námitky samospráv, že nechtějí přispívat na cizí bezdomovce. "Existuje i mýtus, že když někde otevřeme službu pro lidi bez domova, začnou se tam stahovat z okolních krajů. Tato čísla ale prokázala, že to není pravda," uvedla ředitelka Sdružení azylových domů v ČR Dominika Najvert.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přitom chce, aby se na chodu sociálních služeb začaly více podílet právě kraje.  "Rozdíly mezi jednotlivými kraji v jejich příspěvcích na sociální služby jsou totiž skutečně markantní, v rozsahu od 1 % do 14 % rozpočtu služeb. MPSV přitom dlouhodobě upozorňuje na fakt, že nelze spoléhat na sanování výpadků z jiných zdrojů dofinancováním od státu," konstatoval Drábek.

Nejvíce bezdomovců využívá sociální služby v lidnatém Moravskoslezském kraji, kde jich statistici napočítali 2574, následuje Praha s 1254 a Jihomoravský kraj s 1156 bezdomovci čerpajícími sociální péči.

Sečteno jen 30 %

Sčítání ale nezahrnovalo bezdomovce, kteří žijí na ulici a nevyužívají vůbec žádné sociální zařízení. "Sčítací komisaři nechodili po parcích ani pod mosty, nešlo o to, zjistit, kolik je v Česku celkem všech bezdomovců," uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Autoři průzkumu odhadují, že se jim podařilo zachytit zhruba 30 až 40 % všech bezdomovců. Migrace u těch, kteří nevyužívají žádné sociální služby, bude zřejmě vyšší.

Například počet všech pražských bezdomovců se odhaduje na 4 tisíce. "Nevím, z jakých dat vycházeli. Podle nás pochází z Prahy pouze okolo 40 % všech lidí bez domova v hlavním městě," říká náměstek Kabický, který je zastáncem názoru, že přespolní bezdomovce do Prahy lákají právě lepší služby.

Sdružení azylových domů a Asociace poskytovatelů sociálních služeb hodlá získané údaje využít k lepšímu plánování poskytovaných služeb. Statistiky například ukázaly, že řada klientů se nachází těsně pod hranicí 50 let a brzy přijdou do věku, kdy budou potřebovat jiný druh pomoci než klasický azylový dům.

Mezi klienty sociálních služeb převažují muži, ženy tvoří jen 21,5 %. Mezi sčítanými byly téměř čtyři stovky dětí do 15 let, což je 3,5 % ze všech věkových skupin. Přímo na ulici ale zřejmě tolik žen a dětí nežije, výzkum zkreslila skutečnost, že se ho účastnila řada matek ze speciálních azylových domů.

Bezdomovci s doktorským titulem

29 % dotazovaných bezdomovců uvedlo, že je ekonomicky aktivní. Nejvíce z nich pracuje ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví nebo dopravě a skladování.

I v tomto případě počty zaměstnaných neodpovídají celkovému souboru, mezi bezdomovci, kteří žijí na ulici a žádnou sociální péči nečerpají, je nezaměstnaných pravděpodobně více. Nezaměstnaných bylo 40 %, z toho 3 % lidí ještě nikdy nepracovala.

Téměř polovina všech dotazovaných bezdomovců je svobodných, 38 % je po rozvodu. 29 % má pouze základní vzdělání, téměř polovina má výuční list nebo absolvovala střední školu bez maturity. 287 dotazovaných (2,6 %) uvedlo, že má vysokoškolské vzdělání, 13 z nich dokonce získalo doktorský titul.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy