Bezdomovci se drží rodného kraje, výjimkou je Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 9. 2012 14:17
Vyplývá to z výsledků prvního sčítání lidí bez domova, které proběhlo loni
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když budeme podporovat služby pro bezdomovce, začnou se k nám stěhovat z jiných měst a krajů. Je nespravedlivé, že se musíme starat o bezdomovce, kteří pocházejí z jiných částí republiky.

Takové argumenty používají města a kraje, když přijde řeč na péči o lidi bez přístřeší.

A výsledkem jsou pak někdy skutečně kuriózní nápady: pražský radní Ivan Kabický by chtěl zavést evidenci bezdomovců a přespolní vyvážet z Prahy. Jeho předchůdce zase plánoval, že by si kraje navzájem za své bezdomovce platily.

Jenže první sčítání bezdomovců, které loni provedl Český statistický úřad (ČSÚ), ukazuje, že kraje se v drtivé většině případů starají o své vlastní lidi. Volání po domovském právu, které se ozývá z některých oblastí kvůli sociálním problémům, tak v případě bezdomovců postrádá smysl.

ČSÚ sbíral údaje o lidech bez přístřeší, kteří využívají nějakou sociální službu, jako jsou azylové domy, domy na půli cesty a další sociální zařízení. Zkoumal tedy právě ty bezdomovce, na které stát, kraje a obce nejvíce přispívají. V Česku je podle čerstvých čísel takových lidí zhruba 11,5 tisíce.

Drtivou většinu z nich tvoří Češi, cizinců nejsou ani 3 procenta. A téměř všichni z nich čerpají sociální péči v krajích, ze kterých pocházejí. V Moravskoslezském kraji tvoří 96 %, v Jihomoravském 92. V dalších krajích tvoří „domácí" bezdomovci kolem 90 %.

Jedinou výjimkou je Praha, ve které pražští lidé bez přístřeší tvoří jen 63 %. Nejčastěji do ní přicházejí bezdomovci ze sousedních středních Čech, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Přesto sociální pracovníci narážejí na námitky samospráv, že nechtějí přispívat na cizí bezdomovce. "Existuje i mýtus, že když někde otevřeme službu pro lidi bez domova, začnou se tam stahovat z okolních krajů. Tato čísla ale prokázala, že to není pravda," uvedla ředitelka Sdružení azylových domů v ČR Dominika Najvert.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přitom chce, aby se na chodu sociálních služeb začaly více podílet právě kraje.  "Rozdíly mezi jednotlivými kraji v jejich příspěvcích na sociální služby jsou totiž skutečně markantní, v rozsahu od 1 % do 14 % rozpočtu služeb. MPSV přitom dlouhodobě upozorňuje na fakt, že nelze spoléhat na sanování výpadků z jiných zdrojů dofinancováním od státu," konstatoval Drábek.

Nejvíce bezdomovců využívá sociální služby v lidnatém Moravskoslezském kraji, kde jich statistici napočítali 2574, následuje Praha s 1254 a Jihomoravský kraj s 1156 bezdomovci čerpajícími sociální péči.

Sečteno jen 30 %

Sčítání ale nezahrnovalo bezdomovce, kteří žijí na ulici a nevyužívají vůbec žádné sociální zařízení. "Sčítací komisaři nechodili po parcích ani pod mosty, nešlo o to, zjistit, kolik je v Česku celkem všech bezdomovců," uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Autoři průzkumu odhadují, že se jim podařilo zachytit zhruba 30 až 40 % všech bezdomovců. Migrace u těch, kteří nevyužívají žádné sociální služby, bude zřejmě vyšší.

Například počet všech pražských bezdomovců se odhaduje na 4 tisíce. "Nevím, z jakých dat vycházeli. Podle nás pochází z Prahy pouze okolo 40 % všech lidí bez domova v hlavním městě," říká náměstek Kabický, který je zastáncem názoru, že přespolní bezdomovce do Prahy lákají právě lepší služby.

Sdružení azylových domů a Asociace poskytovatelů sociálních služeb hodlá získané údaje využít k lepšímu plánování poskytovaných služeb. Statistiky například ukázaly, že řada klientů se nachází těsně pod hranicí 50 let a brzy přijdou do věku, kdy budou potřebovat jiný druh pomoci než klasický azylový dům.

Mezi klienty sociálních služeb převažují muži, ženy tvoří jen 21,5 %. Mezi sčítanými byly téměř čtyři stovky dětí do 15 let, což je 3,5 % ze všech věkových skupin. Přímo na ulici ale zřejmě tolik žen a dětí nežije, výzkum zkreslila skutečnost, že se ho účastnila řada matek ze speciálních azylových domů.

Bezdomovci s doktorským titulem

29 % dotazovaných bezdomovců uvedlo, že je ekonomicky aktivní. Nejvíce z nich pracuje ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví nebo dopravě a skladování.

I v tomto případě počty zaměstnaných neodpovídají celkovému souboru, mezi bezdomovci, kteří žijí na ulici a žádnou sociální péči nečerpají, je nezaměstnaných pravděpodobně více. Nezaměstnaných bylo 40 %, z toho 3 % lidí ještě nikdy nepracovala.

Téměř polovina všech dotazovaných bezdomovců je svobodných, 38 % je po rozvodu. 29 % má pouze základní vzdělání, téměř polovina má výuční list nebo absolvovala střední školu bez maturity. 287 dotazovaných (2,6 %) uvedlo, že má vysokoškolské vzdělání, 13 z nich dokonce získalo doktorský titul.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy