V Praze se omezují služby pro bezdomovce, chybí peníze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 6. 2012 21:30
Kvůli sníženým dotacím mají problémy centra U Bulhara a v Bolzanově ulici
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Některá zařízení pro bezdomovce v Praze musí omezovat provoz. Kvůli klesajícím dotacím jim totiž chybějí peníze.

Největší problémy mají denní centra pro lidi bez domova U Bulhara a v Bolzanově ulici provozovaná občanským sdružením Naděje.

Když ministerstvo práce a sociálních věcí na začátku roku rozdělovalo dotace, hrozil dokonce zánik těchto zařízení. Po protestech ministerstvo přidalo 700 tisíc navíc centru U Bulhara a půl milionu středisku v Bolzanově ulici.

Přesto to ale nestačí na zajištění běžného provozu. "Střediska U Bulhara a v Bolzanově jsou stále podfinancovaná o 30 až 40 %," uvedl ředitel Naděje Ilja Hradecký.

Pokud mají zařízení pro bezdomovce přežít do konce roku, musí zredukovat poskytované služby. "Museli jsme omezit rozsah služeb a provoz upravit z dvousměnného na jednosměnný. Také jsme propouštěli," dodal Hradecký.

Drábek: Ať se snaží kraje

Podle Hradeckého se sdružení snaží s ministerstvem stále dohodnout. Jenže ministr Jaromír Drábek (TOP 09) dostal za úkol v tomto roce uspořit 3,8 miliardy korun a další peníze navíc bude v rozpočtu hledat jen těžko.

Ministr již dříve uvedl, že by se na chodu sociálních služeb měly více podílet kraje. "Rozdíly mezi jednotlivými kraji v jejich příspěvcích na sociální služby jsou totiž skutečně markantní, v rozsahu od 1 % do 14 % rozpočtu služeb. MPSV přitom dlouhodobě upozorňuje na fakt, že nelze spoléhat na sanování výpadků z jiných zdrojů právě dofinancováním od státu," konstatoval Drábek.

Jenže Praha ještě dotace pro letošní rok nerozdělila. "Letos to ještě vůbec nebylo schváleno. Je květen a my stále nevíme, s kolika penězi můžeme počítat," uvedl Hradecký.

Podle náměstka Ivana Kabického bude o dotacích rozhodovat červnové zastupitelstvo. "Peníze jsou schvalovány v balíku pěti grantových výzev pro sociální oblast. Nedá se to zkrátit, protože tam běží různé procesní lhůty. Rozpočet byl schválený v prosinci, takže by se to dalo urychlit maximálně o měsíc," uvedl Kabický.

Naděje má naději na peníze. Od Prahy

S největší pravděpodobností se ale Naděje nemusí obávat, že by jí rozpočet krátila i Praha, spíše naopak. "Domnívám se, že Naděje dostane na problematiku bezdomovectví o pár desítek tisíc víc než loni," dodal Kabický.

Jiný poskytovatel péče pro bezdomovce - Centrum sociálních služeb Praha, které provozuje loď Hermes a několik azylových domů, finanční problémy nemá. "Naštěstí jsme dostali stejné množství peněz jako v loňském roce. Jsme rádi, že můžeme pokračovat v práci ve stejném rozsahu," uvedl ředitel centra Tomáš Ján.

Celkové dotace na sociální služby se už několik let snižují nebo stagnují. Letos ministerstvo rozdá dotace pro sociální služby pouze ve výši 6,1 miliardy. V roce 2009 na ně přitom šlo zhruba 7,4 miliardy, předloni 6,8 miliardy. V loňském roce byla částka stejná jako letos.

Po protestech poskytovatelů sociálních služeb se Drábkovi se podařilo dodatečně získat 190 milionů navíc díky úspoře v provozních výdajích, dalších 140 milionů nad plán šlo z úspor ministerstva.

Kromě problémů se státními dotacemi provozovatelé čelí ještě propadu příjmů z evropských fondů. Mnohé projekty, které finance z fondů čerpaly, totiž končí.

"Nedostatek financí, s nímž se někteří poskytovatelé sociálních služeb potýkají, je často způsoben právě výpadkem z těchto zdrojů," uvádí MPSV. Ministr proto s Asociací krajů hodlá podpořit urychlené čerpání peněz na nové projekty.

 

Právě se děje

Další zprávy