Kontroverzní plán: Praha vyžene přespolní bezdomovce

Lucie Stuchlíková Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
19. 1. 2012 17:21
Praha chce prosadit domovské právo, vláda to už dřív zamítla jako porušení lidských práv
Mnozí sociální pracovníci nepijí méně než klienti, říká Václav Vindyš. Liší se jen tím, že mají domov.
Mnozí sociální pracovníci nepijí méně než klienti, říká Václav Vindyš. Liší se jen tím, že mají domov. | Foto: Petr Macl, Hradečák

Praha - Jeden z nejvyšších magistrátních politiků, náměstek primátora Ivan Kabický (ODS), přišel s kontroverzním plánem, jak se vypořádat s bezdomovci v hlavním městě.

Hodlá usilovat o zavedení domovského práva, které by umožňovalo bezdomovce z jiných měst vykázat z Prahy.

Přitom podobný nápad, kterým před časem chtěla poslankyně Ivana Řápková řešit kriminalitu v problémových oblastech, vláda označila za odporující lidským právům.

"Šedesát procent bezdomovců přichází do Prahy z jiných regionů. Budu usilovat o zavedení domovského práva, které bych uplatňoval tak, že bych je vykazoval. Ať se starají i ostatní kraje," uvedl Kabický pro Aktuálně.cz.

Domovské právo by chtěl zavést tak, jak fungovalo za první republiky ve 30. letech minulého století. "Myslím, že to je naprosto legitimní," dodal náměstek.

Organizace, které se o bezdomovce starají, jsou ale podobným nápadem pobouřeny. "To je věc Rakouska-Uherska, naprostý anachronismus. Do Evropy 21. století bez hranic nepatří," uvedl ředitel humanitární organizace Naděje Ilja Hradecký.

Porušení lidských práv

S podobným nápadem už přitom v loňském roce narazila poslankyně ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková. Chtěla zavést zákaz pobytu za některé přestupky, například za prostituci nebo žebrání či požívání alkoholu na místech, kde to zapovídá vyhláška.

Proti návrhu se ale postavila vláda. Byl by podle jejího stanoviska v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

"Sankce zákazu pobytu, znamenající na rozdíl od peněžité pokuty omezení jednoho ze základních ústavních práv, by těžko obstála při posuzování principu proporcionality vyplývajícího z Listiny základních práv a svobod," stojí například ve stanovisku.

Podle Kabického by ale o krácení lidských práv nešlo. "Já mu neubírám práva. Nebráním se tomu, aby sem člověk přišel, ale ať neporušuje zákon," uvedl Kabický.

Dodal, že nechce lidi trestat, ale vychovávat a že se bude o prosazení domovského práva pokoušet, byť k tomu není všeobecná vůle. "Někteří lidé říkají: přece ho nenaložíte do auta a neodvezete. Ale jak to, že za první republiky to šlo?" konstatoval Kabický.

"Jsem z toho rozpačitý, takové nápady se neustále opakují. Vůbec ale neuvažuji o tom, že by to mohlo být reálné, v dnešní době to nemá šanci," dodal Hradecký s tím, že kdyby takové opatření začalo fungovat v celé Evropě, Praha by se divila, kolik lidí, o které se nyní starají evropská města, by se jí vrátilo zpátky.

Kraje, plaťte za bezdomovce

Návrh má být součástí nové magistrátní koncepce bezdomovectví. Ta například počítá i s tím, že v každé městské části 1 až 10 vznikne kontaktní centrum pro lidi bez domova. Městským částem by to měla nařídit vyhláška.

Pobyt přespolních bezdomovců v Praze místní politiky podle všeho hodně pálí.

I Kabického předchůdce Petr Dolínek (ČSSD) měl vlastní plán, jak vysoký počet mimopražských lidí bez domova, kterým metropole poskytuje lepší sociální služby i anonymitu, řešit. Ten ale navrhoval, aby ostatní kraje Praze za bezdomovce platily.

"Musíme hájit Prahu," říkal tehdy radní Dolínek.

Hejtmani, tedy i Dolínkovi spolustraníci, však plán podílet se na řešení situace bezdomovců v Praze odmítali už v zárodku. "Stejné problémy, i když v menší míře, zažívají všechna větší města. Je to stejné, jako kdyby chtěla Plzeň platbu po Karlovarském kraji," řekl tehdy Aktuálně.cz hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy