Plzeňští plynaři obnovují po výbuchu dodávky plynu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2013 12:44
Během pátku by se měly dodávky do domácností kompletně obnovit, případ řeší policie.
Policisté hlídají přístupové cesty k místu neštěstí.
Policisté hlídají přístupové cesty k místu neštěstí. | Foto: Reuters

Plzeň - Plynaři v Plzni už během noci na pátek začali připojovat zpět do sítě první z domácností, které ve čtvrtek zůstaly bez plynu kvůli výbuchu v technologické šachtě ve čtvrti Lochotín.

Při explozi bylo zraněno sedm lidí, pět těžce. Dodávka plynu tisícovce zákazníků by měla být kompletně obnovena během pátku.

Případem se zabývá policie, současně výbuch vyšetřuje po své linii i společnost RWE. Příčinu bychom měli znát spíš v řádu týdnů, řekl mluvčí RWE pro severní, západní a střední Čechy Pavel Zajíc.

"Ve čtvrtek večer se nám podařilo napustit plyn k hlavnímu uzávěru, poté během noci bylo připojeno prvních 150 lidí," uvedl.

Plynaři mohou odběratele připojit tehdy, pokud jsou lidé doma, potřebují podle Zajíce jejich součinnost.

"Děláme na tom intenzivně, dnes by mohla být obnovena dodávka všem," uvedl. RWE vytvořilo také svoji vlastní vyšetřovací komisi, která se zabývá příčinou exploze.

Lidé mohou volat na nonstop pohotovostní linku 1239 a dodávka jim bude dnes do 22:00 obnovena. RWE vytvořilo také svoji vlastní vyšetřovací komisi, která se zabývá příčinou exploze. Už ve čtvrtek Zajíc řekl, že pravděpodobně by za neštěstím mohla být technická závada při provádění rekonstrukce.

Už ve čtvrtek Zajíc řekl, že pravděpodobnou příčinou by mohla být technická závada při provádění rekonstrukce.

Případem se zabývá i policie, ta už zahájila úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání obecného ohrožení z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až pět let vězení.

Funkční už je také připojení na internet od společnosti PilsFree. K výpadku v několika čtvrtích města došlo ve čtvrtek poté, co výbuch poškodil i jednu z optických sítí.

Událost se stala ve čtvrtek v 11:10 v Sokolovské ulici, výbuch zranil pracovníky firmy, kteří měnili uzávěry plynovodu. Pět lidí utrpělo těžká zranění. Dva muži ve věku 23 a 40 let byly přepraveni na popáleninové centrum do pražských Vinohrad.

Oba mají popáleniny na deseti procentech těla a zasažené dýchací cesty. Podle přednosty vinohradské popáleninové kliniky Ludomíra Brože jsou muži mimo ohrožení života, jejich stav se lepší a lékaři se je během pátku pokusí odpojit od dýchacích přístrojů.

V plzeňské fakultní nemocnici zůstali tři zranění. Zdravotníci o ně pečují na chirurgické klinice, jejich stav je stabilizovaný.

"Nejsou v ohrožení života, probíhá u nich klasická léčba popálenin," uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy