Vylévali mléko do polí, teď mají o 2 Kč za litr více

ČTK ČTK
12. 10. 2011 18:32
Farmáři na Plzeňsku prodávají mléko za nejvyšší ceny v Česku, díky Německu i díky protestu
Farmáři na Plzeňsku prodávají mléko za nejvyšší ceny v Česku, díky Německu i díky protestu.
Farmáři na Plzeňsku prodávají mléko za nejvyšší ceny v Česku, díky Německu i díky protestu. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Producentům mléka v Plzeňském kraji mlékárny platí o dvě koruny za litr více než před dvěma lety. V té době mlékaři na protest proti nízkým výkupním cenám vylévali mléko do polí.

Podle údajů Českého statistického úřadu byla za pololetí průměrná cena litru mléka v regionu 8,55 korun. Celostátní průměr je přitom 8,29 korun za litr.

Předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín, který tehdy protesty organizoval, tvrdí, že vylévání mléka pomohlo. Díky tomu se podle něj o problému začalo mluvit a farmáři v regionu nemuseli svá stáda vybíjet.

Dojnice nejsou terno, ale dá se to dělat

"K ničemu takovému, myslím, nedošlo. Ten, kdo krávy chtěl dělat, tak je dělá. Situace je nyní poměrně stabilní," řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma. Zároveň dodává, že žádný farmář se krav hromadně nezbavuje, ale ani je také "ve velkém" nenakupuje.

"Od kralovické mlékárny nyní dostává 15 podniků sdružených v odbytovém družstvu ODOB 8,46 korun za litr, což je o 11 haléřů více než v srpnu," uvedl Bulín. I mlékárna v Klatovech, která je největším zpracovatelem v kraji, teď platí mírně vyšší ceny.

"Ne, že bychom byli extra spokojeni, ale dá se to za to dělat, i když je výroba mléka pořád na hranici rentability," uvedl Bulín. Přesto může být pro některé farmáře stále prodělečná. Například ve Štichovicích mají pořád stejný počet dojnic, a to přibližně 330 kusů.

"Za těch 8,20 až 8,50 koruny by se mléko mělo umět udělat a jsou pokryté náklady," uvedl Šíma. Farmářům ztráty částečně nahrazuje zvýšená dojivost krav. Podle Šímy je možné, že se cena mléka v zimě ještě zvýší o deset až 30 haléřů za litr. Dodal, že tlak na české mlékárny pořád funguje, protože cena mléka v Německu je pořád lepší než v České republice.

S vyšší cenou mléka zdražily i řetězce

Podle Bulína se "celkově situace na trhu srovnala". Velký vliv na výkupní ceny měly německé mlékárny, které nabízejí mírně vyšší ceny a také mají o mléko větší zájem. 

"Protesty pomohly tomu, že se zemědělec ukázal na veřejnosti a získal nějaké občany na svoji stranu. Ale aby někdo řekl: 'Bacha, vylévají to, dáme jim větší cenu', to si nemyslím," dodal Šíma. Cenu podle něj vyřešil trh. Mlékárny dostaly sice více peněz, ale zároveň zdražily obchodní řetězce a spotřebitelé tak musí platit více.

Za poslední dva roky se také zdražily vstupy, pohonné hmoty i krmné obilí. Ceny kukuřičné siláže navýšily bioplynové stanice.

 

Právě se děje

Další zprávy