První trest za zaplavenou ves, farmáři zaplatí 500 000

Pavel Baroch
10. 8. 2011 10:00
Obec Němčovice dostane náhradu za to, že ji spláchla půda z pole
Foto: Svaz marginálních oblastí

Němčovice - Trvalo to šest let, ale nevelká obec Němčovice na Rokycansku se nakonec dočká finanční kompenzace za to, že jí půda z pole nad vsí při vydatných deštích několikrát zaplavila silnice, chodníky a další majetek.

Zemědělská společnost Kladrubská nakonec uznala, že je to její vina, a je ochotna zaplatit tamní radnici bezmála půl milionu korun.

Ve sporu mezi Němčovicemi a farmáři, který se dostal až k soudu, nešlo jen o regionální kauzu. Případ sledovali i zemědělští experti včetně vysokých státních úředníků. Jde patrně o první trest za to, že ves zaplavila hlína z pole.

Ministerstvo zemědělství totiž i pod tlakem Evropské unie usiluje o větší ochranu zemědělské půdy před erozí. A půda spláchla Němčovice právě proto, že se na tamním svažitém poli pěstovala nevhodná plodina - kukuřice.

Soudní spor skončil smírem

Spor se táhnul od roku 2005, kdy němčovické radnici po opakovaném vypláchnutí obce hlínou došla trpělivost a podala na zemědělský podnik žalobu s požadavkem na vyplacení 242 772 korun. O tři roky později, po dalším incidentu, rozšířila obec žalobu o dalších 250 164 Kč.

Podívejte se, jak eroze ohrožuje česká pole:

Soud se táhnul roky, ale konečný verdikt nepadl. Obec žalobu v těchto dnech stáhla. "Důvodem je skutečnost, že žalovaná zemědělská společnost přišla s návrhem na smír s tím, že uznává škodu a uhradí ji," řekl starosta obce Karel Ferschmann.

Širokořádková kukuřice má zákaz

V dohodě se společnost Kladrubská zároveň zavázala k tomu, že bude na polích nad Němčovicemi hospodařit šetrněji.

"Žalovaný se zavazuje v budoucnu hospodařit na pozemcích, které jsou silně ohroženy půdní erozí, způsobem, který bude minimalizovat nebezpečí vzniku škody vzniklé smyvem ornice, zejména se zavazuje na těchto pozemcích nepěstovat širokořádkové plodiny," uvádí se v dohodě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Ondřej Besperát

Starosta Karel Ferschmann je po letech soudních tahanic spokojený. "Po šesti letech soudů jsme dosáhli svého," konstatoval.

"Je pravda, že všichni čekali na to, jak dopadne obec Němčovice v tomto sporu - malá stotřicetihlavá chudá obec s neuvolněným a tvrdohlavým starostou. Výsledek se nakonec dostavil, spravedlnost zas tak slepá není," dodal Ferschmann.

Hrozí miliardové škody

V celé zemi je erozí ohrožena asi polovina orných ploch v zemi a například na zemědělských pozemcích na některých místech jižní Moravy už vykukuje hornina skrz.

Pole nejsou schopna zadržovat vodu, což mnohdy na vlastní kůži poznají lidé v nejbližších vesnicích, kam při povodních připluje i zemědělská půda.

"V krajním případě by mohlo z polí zmizet až 21 milionů tun ornice ročně, to znamená škodu 4,3 miliardy korun," řekl ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík.

Foto: Jan Langer

Patnáct procent chráněné ornice

Ministr zemědělství Ivan Fuksa proto od července rozšířil zemědělské plochy, kde bude stát dohlížet na to, jestli farmáři hospodaří šetrně a "protierozně".

Zatím platila přísná pravidla na zemědělské hospodaření na 3 procentech orné půdy. Znamenalo to například, že se na těchto silně erozně ohrožených plochách, které leží ve svahu, nesmí pěstovat takzvaně širokořádkové plodiny, třeba kukuřice. Tyto plodiny "napomáhají" erozi.

Ministr Fuksa teď rozšiřuje tuto plochu až na 15 procent. Zatímco na původních třech procentech se musel zemědělec podle předepsaných pravidel přesně řídit, na nově rozšířených plochách bude na něm, jaká opatření si sám zvolí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

RegioJet opět smí jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy