Vybavení klatovské nemocnice přijde kraj na 330 milionů

ČTK ČTK
11. 10. 2011 17:10
Kraj doufá, že se mu ve výběrovém řízení podaří cenu za vybavení výrazně snížit
Foto: uvn.cz

Plzeň - Až na 331 milionů korun bez daně může přijít dovybavení nové klatovské nemocnice, kterou staví Plzeňský kraj. Novostavba nahradí současné nevyhovující nemocniční objekty.

Kraj nyní zveřejnil zakázku, která zahrnuje vybavení monobloku zdravotnickou technikou a materiálem, nábytkem, informačními technologiemi a v menší míře také dokončení stavebních prací.

"Cena je orientační, kraj doufá v to, že ve výběrovém řízení se ji podaří výrazně stlačit," řekl ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Na stavbě nyní pokračuje první etapa, jež zahrnuje především stavební práce. Z celkového objemu 830 milionů je proinvestováno 670 milionů Kč.

V zakázce, jejíž výsledky a vítěze by chtěl mít kraj na začátku příštího roku, bude představovat většinu nákladů zdravotnický materiál a vybavení, celkem zhruba 217 milionů korun. Náklady na nábytek a informační technologie jsou 69 milionů Kč.

Kraj už pro nemocnici jedno výběrové řízení uspořádal na nejnákladnější zobrazovací přístroje, jako je počítačový tomograf, magnetická rezonance a podobně. "I díky krizi se podařilo snížit ceny a namísto předpokládaných téměř 112 milionů přístroje pořídit za 82 milionů Kč," upozornil Fojtík.

Nynější zakázka se týká zhruba 16 000 jednotlivých kusů zařízení od židle po vybavení operačních sálů, jednotek intenzivní péče či oddělení chirurgie, porodnice a dalších, vyjmenoval ředitel nemocnice František Lešundák. V pětipatrovém monobloku je na tisíc místností, od toalet či malých úklidových komor po pokoje pacientů a sály.

S dokumentací pomáhali odborníci

Jen seznam druhů zdravotnické techniky a zařízení čítá téměř 300 položek, uvedl nezávislý expert biomedicínského inženýrství Vladimír Bičík. Zdravotnický holding při přípravě zakázky povolal na dvě desítky odborníků, kteří měli pomoci sestavit zadávací dokumentaci.

Holding se chtěl vyhnout případným průtahům po výběrovém řízení. Odborníci měli proto posoudit přiměřenost zakázky potřebám nemocnice a také zajistit její transparentnost. Specialisté z ČVUT proto například vypracovali podrobnou analýzu specifikací přístrojů. Díky ní má kraj jistotu, že znění zakázky není diskriminační a že nepopisuje jen jeden konkrétní model od daného výrobce.

Bičík zase po inventuře přístrojového vybavení současné nemocnice a po prostudování původních nároků zdravotníků na novou techniku zajišťoval, aby se přístroje pořizovaly co nejefektivněji. I díky tomu se podařilo původní požadavky na techniku při pokrytí veškerých potřeb nemocnice snížit ze zhruba 400 milionů na 217 milionů Kč.

Zakázka na klíč

I tak je to podle Lešundáka ke spokojenosti lékařů. "Rozhodlo se například, že přístroje mladší tří let se mají ještě použít i v nové nemocnici," uvedl Bičík. Také doporučil, aby se nepořizovaly superšpičkové přístroje, jejichž kapacitu a schopnosti by nemocnice stejně nikdy plně nevyužila, ale aby se koupila efektivní alternativa.

Kraj zatím zveřejnil kvalifikační dokumentaci. V prvním kole se tedy přihlásí do konkurzu firmy, teprve potom se zveřejní kompletní požadavek. Holding chce, aby vítězná firma dodala celou zakázku na klíč, včetně například nutných stavebních úprav pro usazení přístrojů a podobně. Hlavním faktorem bude nabídnutá cena, dodal Fojtík.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy