Plzeň začne stavět novou zónu rekreace a sportu

ČTK ČTK
9. 10. 2011 10:13
Projekt vyjde na 72 milionů, má zatraktivnit okolí historického jádra

Plzeň - Západočeská metropole začne příští týden se stavbou zóny rekreace a sportu poblíž středu města za 72 milionů korun. Relax centrum Štruncovy sady zajistí do července 2012 pro veřejnost aktivity, které v centru chybějí, a zároveň zkrášlí zanedbaný prostor poblíž soutoku řek Radbuzy a Mže. Navíc zvýší bezpečnost v okrajové lokalitě, řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Pokud to dobře dopadne, tak se propojí lávkou přes Radbuzu s pivovarem Plzeňský Prazdroj. Takže by to mělo přispět nejenom městu, ale i pivovaru, který tak zatraktivní své území," dodal.

Zastupitelstvo už schválilo smlouvu o dotaci z evropského programu ROP Jihozápad. Sdružení firem Eurovia a Berger zvítězilo s cenou 72 milionů korun bez DPH, dodal náměstek. Díky konkurenci firem v krizi stavebnictví se sníží cena díla o 26 milionů korun.

Komplex vznikne ve Štruncových sadech vedle městského fotbalového stadionu, který město od letošního března přestavuje za 360 milionů korun. "Stadion bude dokončen do 31. ledna příštího roku," řekl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Atrakce pro historické centrum

Základním cílem projektu Relax centra je vedle zatraktivnění nejbližšího okolí historického centra "hlavně zvýšení nabídky sportovní a rekreační infrastruktury". Nová relaxační zóna v blízkosti městského centra naváže na sadový okruh kolem náměstí a nedalekou Mlýnskou strouhu pod náměstím, otevřenou po revitalizaci loni v červenci.

Nevzhledný masivní betonový plot, který nyní lemuje stadion, nahradí nové průhledné oplocení. Město obnoví parkové cesty, veřejné osvětlení, řadu míst čekají zahradní úpravy. Na soutoku řek v novém parku vznikne náměstíčko s fontánou a venkovní galerie. Projekt počítá také s úpravami vstupu do vody a parkovištěm pro 33 vozidel.

Štruncovy sady byly dlouhodobě lokalitou vrcholového sportu. Od příštího roku nabídnou širší využití také rekreačním sportovcům. K dispozici budou mít smíšenou stezku pro cyklisty a in-line bruslaře, skateboardové centrum, horolezeckou a boulderingovou stěnu i venkovní posilovnu, takzvanou fit stezku. Součástí akce bude i částečná rekonstrukce vnitřního vybavení Brány borců do fotbalového stadionu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy