V Plzni otevřeli 3D planetárium. První v Česku

ČTK ČTK
4. 11. 2013 16:29
Planetárium je součástí centra Techmania, které se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky.
Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - První 3D planetárium v Česku, které nabízí projekce na vnitřek kupole o průměru 14 metrů, funguje ode dneška v Plzni. Je součástí Techmania Science Center, která se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky.

Techmania si planetárium, novou interaktivní expozici zaměřenou na vesmír a technologii projekce na dvoumetrový interaktivní globus nadělila ke svým dnešním pátým narozeninám.

Centrum získalo z EU 577 milionů korun, planetárium a přilehlé parkoviště stály zhruba třetinu sumy. Na jaře otevře ještě nové rozšířené expozice, řekl dnes ředitel Techmanie Vlastimil Volák.

Podobných planetárií, jaké je nyní v Plzni, je jen několik na světě. V kupoli, kam se vejde 90 lidí, je možné sledovat projekce dvourozměrných i třírozměrných filmů. Divák má tak pocit, že je sám vtažen do děje.

Ocitne se uprostřed oblohy nad Plzní, na výcviku astronauta nebo v nitru mlhovin, galaxií a miliony světelných let vzdálených hvězd.

Technologie umožňuje promítat také filmy z hlubin oceánů či lidského těla. Oproti klasickým planetáriím, která dokázala promítat kolem 3 tisíc hvězd, dokáže 3D planetárium promítnout až 140 tisíc hvězd, řekl ředitel. Díky Techmanii se tak do Plzně vrátilo planetárium, které tam přes 15 let chybělo.

Novinkou nejen planetárium

Kromě 3D planetária nabízí nová expozice také 27 interaktivních exponátů, které přibližují blízký i vzdálený vesmír. Lidé uvidí fáze měsíce, řez Sluncem, mohou si sami vyzkoušet, jak vzniká kráter na planetě, jak se vytváří tornádo či jak funguje vulkán.

Nechybí ukázka stylizovaného amerického přistávacího modulu programu Apollo. Pocity, jaké zažívá kosmonaut, si mohou lidé vyzkoušet v obřím gyroskopu, dovednost zase při práci s robotickou rukou nebo při ovládání lunárního vozítka.

Speciální expozicí je technologie Science On a Sphere. Na zdánlivě ve vzduchu se vznášejícím dvoumetrovém globusu je možné promítat až 500 krátkých snímků či výukových programů, jako je například chování tektonických desek, simulace jednotlivých planet, netypické pohledy na zemskou atmosféru nebo působení mořských proudů.

Na své si přijdou děti ze základních škol při výuce přírodovědy i vysokoškoláci, kteří mohou využít on-line data z družice amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru NOAA, řekl Volák. Podobných glóbů je kolem stovky na světě.

Povedená přestavba jídelny

Planetárium i nové expozice jsou v památkově chráněném objektu původně škodovácké jídelny z roku 1917. Při její stavbě byla poprvé v českých zemích použita takzvaná Hetzerova konstrukce lepených vazníků - jednotlivé dřevěné vazníky byly spojovány lepidlem na bázi tvarohu a vápna a držely celou konstrukci.

Budova byla od ledna 2012 do října 2013 kompletně rozebrána a složena zpět s využitím původních prvků.

Techmanii navštěvuje zatím kolem 70 tisíc ročně, až se zprovozní na jaře i další rozšířené expozice v původní budově a nové laboratoře, počítá Volák s roční návštěvností kolem 200 tisíc.

Techmania pak mimo jiné bude nabízet školám pro výuku biologie, chemie či fyziky špičkově vybavené laboratoře a speciálně vyškolené pracovníky.

 

Právě se děje

Další zprávy