Sbírka zachránila cenné varhany, chybí půl milionu

ČTK ČTK
12. 9. 2013 14:21
Na zhruba 2,7 milionu přijde generální oprava varhan z františkánského kostela v Plzni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Na zhruba 2,7 milionu korun přijde generální oprava cenných varhan z plzeňského františkánského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Třímanuálové varhany postavené v roce 1935 dříve sloužily k bohoslužbám i jako velmi kvalitní koncertní nástroj. Postupně se ale dostaly do velmi špatného stavu a potřebovaly opravu.

Plzeňské biskupství a farnost, která kostel spravuje, začaly na opravu nástroje sbírat peníze, dosud se podařilo vybrat 2,2 milionu korun a provést také většinu oprav. Je potřeba sehnat ještě posledních maximálně 500 000 korun, řekl farář Emil Soukup.

V kostelech celé diecéze v Plzeňském a Karlovarském kraji je zhruba 500 varhan různého stáří a v různém stavu. Nějakou opravu by potřebovaly asi dvě třetiny těchto nástrojů, řekla organoložka Jitka Chaloupková.

Mnohde se farnosti i občanská sdružení snaží na opravu vybrat při beneficích a ve sbírkách. Na podporu obnovy plzeňských varhan zahraje ve čtvrtek v kostele světově uznávaná harfenistka Jana Boušková.

Podle Chaloupkové se varhany od františkánů jako koncertní nástroj používaly naposledy na jaře 1973, pak režim další koncerty nedovolil. Po roce 1989 se koncerty obnovily, čas ale vykonal své.

Kromě červotoče, který ničí skříně varhan, je podle odborníků největším nepřítelem tohoto nástroje nečinnost. Když se nepoužívají, chátrají. Naopak pravidelné hraní jim prospívá.

Vypadalo to, že varhaník hraje falešně

Varhany v kostele se dostaly do tak špatného stavu, že na ně bylo možné hrát jen s velkými obtížemi a nasazením hráčů. Varhaník musel přesně vědět, kterým tónům se vyhnout. I tak si nástroj často dělal, co chtěl. Některé tóny vynechával, jiné nechával dlouho znít, až to mohlo vypadat, že varhaník hraje falešně.

V prosinci 2011 skončila první etapa oprav, při níž se opravil první manuál. Než se podařilo ve sbírce vybrat další peníze, musely varhany do letoška čekat na dokončení většiny oprav.

Kromě oprav manuálů a vzdušnic se musely vyčistit všechny píšťaly a některé drobně opravit. Podle Soukupa opravu prováděla německá firma, protože nabídla o milion korun nižší cenu než české firmy.

Varhany mají tři manuály, neboli klaviatury, nad sebou, čtyři desítky rejstříků a kolem 3000 píšťal. "A to od nejmenších, které měří několik málo centimetrů, až do píšťaly, která má pět metrů. Některé jsou z kovu, ze směsi cínu a olova, některé jsou ze dřeva," popsala je Chaloupková.

Pro stavbu varhan byla v 30. letech 20. století použita skříň z původních barokních varhan z roku 1771.

 

Právě se děje

Další zprávy