Rozjezd výzkumného centra v Plzni vyjde na 442 milionů

ČTK ČTK
3. 1. 2012 15:04
Centem bude se svým špičkovým vybavením konkurovat významným laboratořím v zahraničí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vera Gotseva

Plzeň - Výzkumné centrum Centem, které bude svými více než padesáti novými přístroji konkurovat významným laboratořím v Japonsku a USA, už rozjíždí nové projekty výzkumu materiálů.

Zaměří se na vývoj fotovoltaických článků nové generace, laserových technologií a polymerních kompozitů. Celková investice včetně grantů na rozjezd nového pracoviště při Západočeské univerzitě (ZČU) bude 442 milionů korun, EU dá 324 milionů korun.

"Má všechny předpoklady pro to, aby se stalo výzkumným centrem světové úrovně," řekl ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Podle něj ČR potřebuje projekty, které podporují inovativní úsilí firem a zvyšují konkurenceschopnost země.

ZČU nemá vědeckou chemii

"Dvě třetiny přístrojů už máme a nyní naplno rozjíždíme výzkum. Další dostaneme do poloviny roku. Na nové projekty jsme přijali padesát výzkumníků z Plzně i Prahy, takže je nás celkem 120," řekl Miroslav Holeček, ředitel vysokoškolského ústavu Nové technologie (NTC), pod nějž Centem patří.

Do přístrojů jde téměř 300 milionů Kč, dále jsou v dotaci peníze na podporu nových pracovníků (start up granty).

Centem nevyžaduje žádné stavby. NTC, založené v roce 2000 pro aplikovaný výzkum, vlastní tři budovy v průmyslové zóně Borská pole a v dubnu přesune část do sousedního vědecko-technického parku.

Už loni využil část objektu v centru Plzně pro materiálovou chemii. ZČU nemá vědeckou chemii, a proto spolupracuje s Vysokou školou chemicko-technologickou.

NTC se zabývá počítačovým modelováním systémů a výzkumem materiálů na bázi křemíku, polymerních struktur, kompozitů a tenkých vrstev pro využití ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, stavebnictví, strojírenství a energetice.

Projekt si na sebe bude muset vydělat

NTC nabízí vývoj firmám. Kromě laserů také výpočetní modely složitých problémů, jako simulace poranění posádky při havárii automobilu a tvarování plechů pro dosažení minimálního špinění karoserie. "Zájem firem o společné projekty je díky novému vybavení výrazně vetší, ale komerční zakázky se shánějí stále těžce," řekl Holeček.

V únoru bude NTC a CzechInvest diskutovat na workshopu v Plzni o spolupráci s podniky a představí přístroje i budoucí projekty.

Podívejte se, jak si vědce představují studenti:

Projekt Centem, který si bude muset vydělat na vlastní provoz, zásadně rozšíří analýzy struktur a vlastností materiálů od nano- po makroskopickou úroveň. Mezi novými přístroji jsou výkonné lasery, spektrometry a difraktometry.

"U elektronových mikroskopů, nejlepších na světě, z nich jeden přijde na 40 milionů Kč, je zpoždění kvůli přírodní katastrofě v Japonsku," uvedl Holeček.

Unikátním přístrojem, který už pracuje, je mikro-CT, které zachycuje materiál v 3D a zjistí mikrotrhliny. Je první v ČR a je o něj velký zájem. Ve vývoji tenkovrstvých fotovoltaických technologií bude Centem podle Holečka špičkové světové pracoviště. Díky pětikomorové aparatuře může nanášet i testovat všechny vrstvy fotovoltaických článků nové generace.

 

Právě se děje

Další zprávy