Politruk Šlajs je na Plzeňsku jediný adept na hejtmana

ČTK ČTK
24. 1. 2014 21:51
Komunistická minulost kandidáta ČSSD vyvolala odpor části veřejnosti
RSDr. Václav Šlajs.
RSDr. Václav Šlajs. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Jediným oficiálním kandidátem na nového hejtmana Plzeňského kraje je Václav Šlajs (ČSSD). Po očekávané rezignaci současného hejtmana Milana Chovance, který se na podzim stal poslancem a je také kandidátem na ministra vnitra, bude o novém prvním muži krajského úřadu rozhodovat v pondělí mimořádné jednání zastupitelstva.

O personálních změnách ve vedení kraje po Chovancově odchodu  v pátek rozhodoval Krajský výkonný výbor (KVV) ČSSD v Plzni, sdělil místopředseda krajské organizace Zdeněk Honz.

Díky většině hlasů koalice ČSSD a KSČM by změnám v radě nemělo v pondělí i přes předpokládaný nesouhlas opozice a přes protesty některých obyvatel kvůli Šlajsově komunistické minulosti nic stát v cestě. I když se od podzimu o Šlajsovi mluvilo jako o jediném kandidátovi na hejtmana, sociální demokracie jeho jméno oficiálně potvrdila až dnes. "Byl jediným kandidátem, a naprosto jednoznačně byla schválena jeho nominace," řekl Honz.

Očekávané jmenování Šlajse hejtmanem spustí další rošádu

Šlajs je nyní hejtmanovým prvním náměstkem pro ekonomiku, po jeho zvolení hejtmanem se na pozici prvního náměstka, a tedy statutárního zástupce hejtmana, posune současný náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD), rozhodlo vedení krajské ČSSD.

Po Chovancově rezignaci, kterou by měl podle svého dřívějšího vyjádření pro ČTK oznámit v neděli dopisem, se ve složení krajské rady odehrají i další změny. Po posunutí Šlajse na post hejtmana by se podle pátečního rozhodnutí KVV měl nově stát novým řadovým náměstkem dosavadní radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD) a na uvolněné místo radního má nově postoupit zastupitel ČSSD Jaroslav Šobr, ředitel základní školy a zároveň neuvolněný neplacený místostarosta ve Staňkově na Domažlicku.

Poté se také přesune kompetence radních - Šobr bude mít podle Honze na starosti kulturu, cestovní ruch a neziskové organizace, které měl dosud v kompetenci náměstek Jiří Struček (ČSSD). Tomu dál zůstane školství a sport. Šlajs si i jako hejtman alespoň na nějaký čas ponechá na starosti ekonomiku a finance.

Chovanec na funkci hejtmana rezignuje, neboť loni přijatý etický kodex krajských zastupitelů zakazuje souběh dvou placených veřejných funkcí. Pro jejich současné vykonávání umožňuje maximálně tříměsíční lhůtu, která Chovancovi vyprší 26. ledna, den před mimořádným jednáním zastupitelstva. Pokud bude Chovanec jmenován ministrem, nebude podle zákona smět být ani řadovým krajským zastupitelem.

Na uvolněné místo v zastupitelstvu by pak postoupil náhradník z kandidátky ČSSD Pavel Fojtík, který by zřejmě na březnovém zastupitelstvu složil slib, uvedl Honz.

Na všechny nově obsazované funkce měli sociální deokraté jen jednoho kandidáty, kromě volby prvního náměstka. Vybíralo se mezi Bauerem a náměstkem pro regionální rozvoj, fondy EU a informatiku Ivo Grünerem. Více hlasů nakonec získal Bauer.

V krajské radě má ČSSD sedm a KSČM dvě křesla. I když komunisté a sociální demokraté nyní jednají o dodatku koaliční smlouvy, s Chovancovým odchodem se poměry sil v radě nemění. KSČM by měla časem získat například větší zastoupení v řídících orgánech nemocnic či zdravotnického holdingu.

Komunistická minulost lidem vadí

Proti zvolení Šlajse se kvůli jeho komunistické minulosti zvedla vlna nesouhlasu. Otevřený dopis "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje" podepsalo na internetu přes 2600 lidí.

Šlajsovi odpůrci se svolávají na pondělní veřejné jednání zastupitelstva, kde chtějí vystoupit.

"Z našeho pohledu si (případná) nominace RSDr. Václava Šlajse zaslouží osobní, klidné, slušné a jednoznačné odsouzení přímo na jednání zastupitelstva. Přijďte, pokud můžete a chcete, přineste si transparent, chcete-li a neváhejte osobně vystoupit," uvádí se ve výzvě autorů otevřeného dopisu, kterou v pátek ČTK poskytl jeden z nich, Petr Vaněk.

 

Právě se děje

Další zprávy