Plzeň - Plzeň nedostane v původním termínu od dodavatele podvodní "kombajn" na regulaci vodních rostlin.
Komplikuje to údržbu Velkého Boleveckého rybníka, největší rekreační vodní plochy v Plzni.
Problémy mají ale také jachtaři, hrozí, že budou muset zrušit podzimní pohárové závody.
Speciální loď chtěli nasadit správci do boje s přemnoženou vegetací ještě v létě, plavidlo téměř za pět milionů korun ale bude až v listopadu.
"Vysoutěžili jsme dodavatele a vyzvali ho k uzavření smlouvy. On ale s uzavřením smlouvy velmi otálel, tím se to celé posunulo," vysvětlil Ivan Petrlík ze Správy veřejného statku města Plzně.
Podvodní rostliny proto dál vodohospodáři vysekávají kosami a vytahují na břeh vidlemi.
"Nám toto velmi komplikuje situaci. Z pohledu ekologického a péče o rybník by bylo třeba sklízení vegetace dělat na podstatně větší ploše," řekl hydrobiolog Jindřich Duras, jenž stojí za postupnou revitalizací rybníka.
Správci se tak zatím snaží manuálně upravovat hlavně oblasti při břehu, aby tam mohli plavci. Přemnožená vodní biomasa omezuje i jachtaře.
"Pro nás je sezona ztracená. Závodníci z jiných vod nechtějí na Bolevák jezdit. Jedete-li závody a celou dobu se na kormidlo motají kytky, tak to není žádné závodění," řekl Miroslav Horák, předseda YC Lokomotiva Plzeň.
Podle něj hrozí, že budou zrušeny i velké pohárové závody na začátku října. "Už jsme tím ztratili dobré jméno," dodal.
Přemnožený kanadský mor
Podle Petrlíka převzal kupní smlouvy k podpisu zástupce společnosti Kuhn Bohemia v polovině května, podepsána byla až v půlce července. Výroba plavidla s hydraulicky regulovatelnou žací lištou trvá čtyři měsíce.
"Celou tu dobu jsme jednali o smluvních podmínkách. Naši právníci měli k původnímu návrhu výhrady," řekl za společnost František Škultéty.
Po průtazích vyjednalo město prodloužení záruky z 12 na 19 měsíců a ustavilo pokutu téměř 24 500 Kč za každý den zpoždění. Termín dodání je nyní podle smlouvy do 4. listopadu.
Plzeň se snaží zvýšit kvalitu a čistotu vody ve Velkém Boleveckém rybníce od roku 2006. Od loňska bojuje s přemnoženým kanadským morem, rostlina je na 90 procentech padesátihektarové plochy.
Pomoci má právě plavidlo, vegetaci kosí do hloubky 1,8 metru, zároveň ji vytahuje na palubu. Podobné zařízení údajně v Česku ani na Slovensku nikde nepracuje.