Největší rekreační areál Šumavy chystá nové parkoviště

ČTK ČTK
31. 5. 2011 11:45
Areál Špičák chystá pro svoje návštěvníky nové větší parkoviště a rozšíření sjezdovek
Skiareál Špičák.
Skiareál Špičák. | Foto: lyzovani.spicak.cz

Špičák - Nové parkoviště pro 200 až 300 vozidel a rozšíření sjezdovek připravuje největší šumavský rekreační areál Špičák.

Přitáhne to další návštěvníky, zejména pokud se letos rozšíří sjezdovky, řekl Vladimír Kasík, majitel Sportovního areálu Špičák, který je v provozu v zimě i v létě.

"Stále pracujeme na zvyšování úrovně areálu. Profilem, kvalitou, úpravou i zasněžením sjezdovek můžeme konkurovat Javoru (nedaleký kopec v Německu) a jako patriot si troufnu tvrdit, že máme sjezdovky hezčí," dodal.

Už po loňské první etapě úprav se díky kácení mezi sjezdovkami 2 a 3 rozšířil krásný pohled daleko do železnorudského údolí.

Nové parkoviště za miliony korun vznikne nad hotelem Sirotek, pod sjezdovkou číslo čtyři. Mělo by téměř zdvojnásobit současný počet bezplatných parkovacích míst u areálu. "Podařilo se nám odkoupit od soukromníka 1,5hektarový pozemek 100 metrů od dojezdu ze Šancí. Dali bychom tam zdarma vlek," vysvětlil Kasík. Plocha by neměla být asfaltová, ale spíše šotolinová, což by stačilo.

Provozovatelé pracují na studii parkoviště i přístupu do areálu. "Bude třeba vyjmout lesní půdu. Nyní podáme návrh na změnu územního plánu, což bude trvat jeden až dva roky," uvedl Kasík. Stavba začne příští rok a otevřít by se mělo před zimou 2013/2014. Předběžný souhlas dalo město i CHKO Šumava, s níž je návrh projednaný.

Hotovo bude na konci září

Na druhé etapě rozšíření sjezdovek o 1,1 hektaru začali provozovatelé pracovat v polovině května. "Měli bychom mít všechno hotové do konce září. První etapa byla hotová před loňskou sezonou a máme na ni od lyžařů pouze kladné ohlasy," vysvětlil Kasík.

Už příští rok by se měla na vrcholu Špičáku s nadmořskou výškou 1202 metrů otevřít 26metrová dřevěná rozhledna za osm milionů korun. Bude v provozu jen v létě a turisty na ni vyveze čtyřsedačková lanovka. Díky tvaru kopce poskytne výhled na všechny strany, za dobrého počasí až do německých Alp i na Plzeň. Na věži budou dalekohledy.

Počet zimních návštěvníků Špičáku se drží kolem 100 000 (plus minus deset procent). V letní sezoně, atraktivní díky šesti trasám bikeparku, tam loni přijelo 16 000 lidí, z toho 3500 cyklistů, z nichž byla třetina cizinců, zejména z Německa a Rakouska. "To je rozdíl oproti zimě, kdy už k nám Němci na lyže téměř nejezdí," dodal Kasík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy