Plzeň/Mírov - Vězni z Mírova, jedné ze tří nejpřísněji střežených věznic v Česku, vyrobili nábytek pro novou budovu státní sociální podpory úřadů práce Plzeň-město, Plzeň-sever a Plzeň-jih.
"Je velmi pěkný a kvalitní," pochválil práci trestanců ředitel Úřadu práce v Plzni Zdeněk Novotný.
Věznice Mírov na Šumpersku si drží i v krizi nadprůměrnou zaměstnanost vězňů v ČR. "Činí 65 procent, v celém českém vězeňství je přes 60 procent," řekl ředitel věznice Vladimír Lang.
Největší šance pro získávání zakázek má věznice ve státním sektoru, ale není jím preferována. "Spíše si práci hledáme, než abychom ji dostávali automaticky," dodal Lang.
Zakázky, zejména z oboru nábytku, od kuchyňských linek přes obývací pokoje po postele, shání dvacetičlenné oddělení zaměstnávání. Věznice už vyrobila nábytek například pro ostravský krajský soud, Český dům v Moskvě a Justiční školu v Kroměříži.
Všichni odsouzení pracují v areálu věznice, a proto je podle Langa jejich zaměstnávání složitější. Podle něj je hranice zaměstnanosti v Mírově 70 procent. Jsme limitováni prostory, dodal.
V nábytku nyní pracuje 18 odsouzených, 80 lidí navíjí statorové svazky pro Siemens, 45 vězňů pracuje v kovovýrobě, kde vyrábí svitky. Další zaměstnává vězeňská kuchyň, prádelna a údržba.
Na výrobu nábytku vybírá věznice ty nejšikovnější, ale potřebovala by více jednodušší práce, protože více vězňů je méně zručných.
Základní mzda je 4500 korun hrubého. Z toho dostává vězeň 20 procent kapesné, ze zbytku se platí výživné, náklady výkonu trestu a pohledávky vzniklé z trestné činnosti. Podle Langa si ale odsouzení na některých pracovištích v úkolové mzdě vydělají více.