Muž, který vydíral rodiče ztracené A. J., jde do vězení

ČTK ČTK
12. 9. 2012 14:47
Muž nesplnil podmínky stanovené soudem. Ten mu trest změnil na nepodmíněný
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Plzeň - Šestadvacetiletý Jan Zita z Plzně, který předloni vydíral rodinu zmizelé devítileté A. J. z Prahy, půjde do vězení.

Loni v únoru mu Okresní soud Plzeň-jih vyměřil podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let za pokus o podvod a za útisk. Zároveň nařídil dohled probační a mediační služby.

Zita ale podmínky stanovené soudem neplnil, a ten mu ve středu trest změnil na nepodmíněný. Zita si proti rozhodnutí podal stížnost.

"Budete mít pět let na to, abyste zpytoval své svědomí. A pokud se dopustíte v rámci zkušební doby jakéhokoliv protiprávního jednání, budu zde, abych vám přeměnil ten trest na nepodmíněný," upozornil Zitu v únoru 2011 soudce David Protiva.

"Ve vašem případě mám za to, že ten Damoklův meč, který budete mít nad hlavou po dobu pěti roků, je účelnější, než krátkodobý nepodmíněný trest," doplnil tehdy.

Ve středu však soudce konstatoval, že Zitu se už od třetího dne po rozsudku nepodařilo rok a půl nikomu kontaktovat. Stále měnil adresy, které soudu a policii uvedl, a jeho telefonní číslo přestalo existovat.

Spojit se s ním nepodařilo policii, probační a mediační službě, sociální správě ani úřadu práce. Nakonec po něm bylo letos vyhlášeno pátrání. Když se to Zita o prázdninách dozvěděl, sám se ohlásil policii.

U soudu se ve středu hájil tím, že byl poprvé potrestaný a nevěděl, co má dělat. Chtěl, aby mu soud jen prodloužil podmínku, nebo mu nařídil například veřejné práce.

Chtěl čtvrt milionu

Zita v listopadu 2010 předstíral, že má informace o pohřešované dívce a na mobil jejího otce poslal textové zprávy. Za informace o ní požadoval čtvrt milionu korun.

Koupil si kvůli tomu SIM kartu do mobilního telefonu. Podle kriminalistů pak poslal 94 textových zpráv. Rodičům dívky mimo jiné sdělil, že nechce mít nic s policií a že nestojí o celou odměnu, kterou otec dítěte nabídl.

Dříve netrestaný nezaměstnaný muž, který má statisícové dluhy, se loni u soudu ke všemu přiznal. Otci holčičky se omluvil za způsobenou psychickou újmu.

Dívka zmizela 13. října 2010 cestou ze školy v Praze-Troji a ani přes rozsáhlou pátrací akci se ji nedařilo nalézt. Loni v březnu, zhruba dva týdny po odsouzení Zity, byla nalezena mrtvá.

Z vraždy a znásilnění byl policií obviněn jedenačtyřicetiletý Otakar T. Dříve než se případ dostal před soud, spáchal sebevraždu. K činu se nikdy nedoznal.

 

Právě se děje

Další zprávy