Mají exekuce, bydlejí v garáži. Odpadová firma v Plzni jim sežene ubytovnu i poradce

ČTK Domácí ČTK, Domácí
11. 8. 2019 23:09
Mají problémy s bydlením, s dluhy i dalšími věcmi. Ovšem, pokud projeví zájem pracovat v městské odpadové společnosti Čistá Plzeň, a skutečně pracují, tato firma jim pomůže víc, než je mnohdy obvyklé. Alespoň to tvrdí ředitel Otakar Horák.
Musí chtít pracovat. Pak se o ně firma Čistá Plzeň postará.
Musí chtít pracovat. Pak se o ně firma Čistá Plzeň postará. | Foto: Michal Štengl

Městská odpadová firma Čistá Plzeň se snaží pomáhat svým zaměstnancům víc, než je u mnohých firem zvyklé. Podle náměstka Jana Šneberka se to firmě vesměs vyplácí. Nabírá přitom na práci lidi, kteří mají problémy s bydlením, jsou považovaní za sociálně slabší a mají dluhy. Když pracují, zařídí jim kromě zaměstnání také ubytování, oblečení a řešení exekucí i osobních bankrotů. 

"Když má někdo zájem pracovat, jsme schopni se o něj kompletně postarat," řekl ředitel Otakar Horák. Firma třeba přijala muže, který rok dva pracoval jako "zadák" (na zádi popelářského kuka vozu), poté si udělal řidičský průkaz a teď řídí nákladní auto. "A už si vydělává úplně jiné peníze," uvedl Šneberk. Zaplatil exekuce a začal bydlet v nájmu. "Když člověk chce, tak se to vždycky dá," dodal.

"Nabíráme lidi, kteří mají problémy s bydlením, například bydlí v garáži," uvedl Horák. Firma si nejdříve ověří, že vydrží rok dva pracovat. Poté do nich dále investuje, například do řidičských průkazů.

Firma nerozlišuje, zda jde o bezdomovce, ani se jich na to nemůže ptát. "Pokud pracovat chce a nemá nic, oblékneme ho do pracovních montérek, které může nosit i soukromě, seženeme mu ubytovnu za 4 000 korun. Zaplatíme ji s tím, že nám to dá při výplatě," řekl náměstek s tím, že firma lidem v nesnázích nabízí i externí poradkyni.

"Seznámí se s jejich případy, posoudí, zda se dá požádat o insolvenci, pomáhá a radí jim," uvedl. Osobní bankrot ale lze využít jen u části pracovníků, v řadě případů jsou dlužné částky tak vysoké, že třetinu sumy za pět let nemohou splatit. Exekuce má skoro polovina z padesáti zadáků, vyřízenou insolvenci splácí třetina až polovina. Ubytovnu firma kontroluje, snaží se zajistit větší pokoje i nějaké vybavení. Teď tam má pět zaměstnanců.

Problémy jsou ale s dlouhodobými bezdomovci, po nedobrých zkušenostech  je Čistá Plzeň teď nezaměstnává. "Posílali nám je z agentur, chodili z ulice, ale většinou se neosvědčili. Jenom pili a pracovat moc nechtěli," uvedl náměstek. Nyní přijala na zadáka jednoho, který přišel ze Slovenska, původně z dětského domova, ale teď je na neschopence.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy