Mají exekuce, bydlejí v garáži. Odpadová firma v Plzni jim sežene ubytovnu i poradce

ČTK Domácí ČTK, Domácí
11. 8. 2019 23:09
Mají problémy s bydlením, s dluhy i dalšími věcmi. Ovšem, pokud projeví zájem pracovat v městské odpadové společnosti Čistá Plzeň, a skutečně pracují, tato firma jim pomůže víc, než je mnohdy obvyklé. Alespoň to tvrdí ředitel Otakar Horák.
Musí chtít pracovat. Pak se o ně firma Čistá Plzeň postará.
Musí chtít pracovat. Pak se o ně firma Čistá Plzeň postará. | Foto: Michal Štengl

Městská odpadová firma Čistá Plzeň se snaží pomáhat svým zaměstnancům víc, než je u mnohých firem zvyklé. Podle náměstka Jana Šneberka se to firmě vesměs vyplácí. Nabírá přitom na práci lidi, kteří mají problémy s bydlením, jsou považovaní za sociálně slabší a mají dluhy. Když pracují, zařídí jim kromě zaměstnání také ubytování, oblečení a řešení exekucí i osobních bankrotů. 

"Když má někdo zájem pracovat, jsme schopni se o něj kompletně postarat," řekl ředitel Otakar Horák. Firma třeba přijala muže, který rok dva pracoval jako "zadák" (na zádi popelářského kuka vozu), poté si udělal řidičský průkaz a teď řídí nákladní auto. "A už si vydělává úplně jiné peníze," uvedl Šneberk. Zaplatil exekuce a začal bydlet v nájmu. "Když člověk chce, tak se to vždycky dá," dodal.

"Nabíráme lidi, kteří mají problémy s bydlením, například bydlí v garáži," uvedl Horák. Firma si nejdříve ověří, že vydrží rok dva pracovat. Poté do nich dále investuje, například do řidičských průkazů.

Firma nerozlišuje, zda jde o bezdomovce, ani se jich na to nemůže ptát. "Pokud pracovat chce a nemá nic, oblékneme ho do pracovních montérek, které může nosit i soukromě, seženeme mu ubytovnu za 4 000 korun. Zaplatíme ji s tím, že nám to dá při výplatě," řekl náměstek s tím, že firma lidem v nesnázích nabízí i externí poradkyni.

"Seznámí se s jejich případy, posoudí, zda se dá požádat o insolvenci, pomáhá a radí jim," uvedl. Osobní bankrot ale lze využít jen u části pracovníků, v řadě případů jsou dlužné částky tak vysoké, že třetinu sumy za pět let nemohou splatit. Exekuce má skoro polovina z padesáti zadáků, vyřízenou insolvenci splácí třetina až polovina. Ubytovnu firma kontroluje, snaží se zajistit větší pokoje i nějaké vybavení. Teď tam má pět zaměstnanců.

Problémy jsou ale s dlouhodobými bezdomovci, po nedobrých zkušenostech  je Čistá Plzeň teď nezaměstnává. "Posílali nám je z agentur, chodili z ulice, ale většinou se neosvědčili. Jenom pili a pracovat moc nechtěli," uvedl náměstek. Nyní přijala na zadáka jednoho, který přišel ze Slovenska, původně z dětského domova, ale teď je na neschopence.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Policie obvinila tři lidi z podvodu na burzách, poškozených je přes dva tisíce

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili tři lidi z podvodu s údajnou škodou přes miliardu korun. Podle kriminalistů obvinění nabízeli investice na světových burzách, ve skutečnosti ale nevykonávali žádnou investiční činnost a vylákané peníze používali pro svou potřebu. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Podle policistů způsobili obvinění škodu nejméně 2060 poškozeným.

Investice podle Ibeheje nabízela pražská společnost J.O. Investment. "Tato společnost podle našich závěrů měla široké veřejnosti neoprávněně a soustavně nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry - futures a komodity," uvedl Ibehej. Vylákané finanční prostředky ale obvinění podle policie používali pouze pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusního zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy