Nové podmínky pro oddlužení lákají. Přesto o něj žádá méně lidí, než se čekalo

ČTK ČTK
2. 7. 2019 16:32
O oddlužení požádalo v červnu, kdy začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami, celkem 3460 lidí. Podali 3135 žádostí, a to jako jednotlivci i společně jako manželé. Ve srovnání s loňským červnem je počet o 87 procent vyšší. ČTK o tom informovala Lucie Nemešová z Institutu prevence a řešení předlužení (IPŘP). Odborníci na dluhovou problematiku očekávali, že zájem bude po zmírnění kritérií ještě mnohem větší.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Libor Fojtík

V roce 2017 mělo nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 tisíc lidí. Loni jich bylo podle údajů Exekutorské komory 822 tisíc. Podle mapy osobních bankrotů, kterou IPŘP provozuje, bylo na konci loňska v oddlužení 114 tisíc lidí. Ve srovnání s počtem osob v exekuci tak oddlužením prochází asi 14 procent zadlužených.

"S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než 800 tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 tisíc až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně, abychom zvrátili negativní dopady na ekonomiku a státní rozpočet. Střízlivé odhady po přijetí novely hovořily minimálně o 70 tisících Čechů žádajících o oddlužení, ty optimistické až o 150 tisících," uvedl šéf institutu Radek Hábl.

Měsíčně by tak mělo dorazit aspoň kolem 6000 žádostí. V červnu jich i přes nárůst byla jen zhruba polovina. Každou osmou podali manželé společně.

Odborníci na sociální problematiku označují velký počet exekucí za pandemii a zásadní překážku v zaměstnávání. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů Česka.

Podle Pavly Aschermannové z organizace Rubikon by za nižším zájmem, než se očekával, mohly být peníze. Lidem v insolvenci totiž zůstává méně než lidem v exekuci. "Setkáváme se s tím, že dlužníci kvůli nižší nezabavitelné částce nechtějí do procesu oddlužení vstupovat a raději setrvávají v režimu exekuce," uvedla Aschermannová. Nemešová dodala, že jednání o případném navýšení nezabavitelné částky pokračují.

Čtvrtina žádostí uspěla 

Hábl upřesnil, že téměř čtvrtina žádostí uspěla a "byl potvrzen úpadek dlužníka". Neúspěšných bylo osm procent návrhů. U zbytku se čeká na vyjádření soudu.

Nejvíc žádostí o osobní bankrot přibylo proti loňskému červnu v Moravskoslezském, Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvíc odmítnutých návrhů institut napočítal v Jihomoravském kraji.

Při oddlužení by měli lidé buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než 30 procent, rozhodovat bude soud. Posoudí, jak se dlužník snažil. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let.

Odborníci i někteří soudci varují před "oddlužovacími šmejdy". Upozorňují na to, že některé společnosti postupují nepoctivě a snaží se na dlužnících vydělat. Poradenství podmiňují zvláštní platbou, členstvím ve spolku či ve facebookové skupině. Akreditované subjekty musí přitom poradenství poskytovat zdarma.

Na webu www.jakprezitdluhy.cz je mapa ověřených poraden s bezplatnou pomocí. U advokáta, exekutora či insolvenčního správce se pak za poradenství platí 4 tisíce korun. Manžele to stojí 6 tisíc korun.

Obce mají povinnost postarat se o své občany, ale dlouhodobě to nedělají, neřeší to ani vláda, kritizuje Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 40 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy