Domažlice za chybný tendr zaplatí jen 150 tisíc

ČTK ČTK
18. 7. 2011 10:43
Předseda ÚOHS snížil o 50 tisíc pokutu za chybný tendr na nákup cisternové stříkačky
Petr Rafaj, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
Petr Rafaj, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže | Foto: Stránky ÚOHS

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj snížil Domažlicím pokutu za chyby v tendru na nákup cisternové automobilové stříkačky. Město má zaplatit namísto původních 200 tisíc o 50 tisíc korun méně.

Původní sankci ÚOHS uložil v lednu letošního roku. V tendru našel hned několik chyb.

Po úpravě technických, ekonomických a finančních kvalifikačních předpokladů v informačním systému o veřejných zakázkách město přiměřeně neprodloužilo lhůtu pro podání nabídek.

Chyby mohly omezit počet nabídek

"Tento postup není v souladu se základními principy transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Mohlo dojít k podstatnému omezení okruhu potenciálních dodavatelů," uvedl již dříve Rafaj. Proto ÚOHS zadání zakázky zrušil.

Další chybu našel ÚOHS v oznámení tendru. Zadavatelé mají povinnost nadlimitní tendry v úředním věstníku zveřejňovat. Město si sice bylo vědomo této povinnosti, avšak oznámení o zahájení zadávacího řízení ke zveřejnění neodeslalo.

Důsledkem mohlo být podle ÚOHS omezení okruhu potenciálních dodavatelů, kteří se mohli ucházet o veřejnou zakázku a případně předložit výhodnější nabídku.

Podle dřívějších vyjádření domažlické radnice šlo v obou případech o administrativní chyby. K tomu přihlédl i ÚOHS při stanovení výše pokuty.

"Přihlédl jsem ke skutečnosti, že zadávací řízení bylo jako celek zrušeno a tudíž je otevřena cesta k vyhlášení nového zadávacího řízení," uvedl k odůvodnění výše pokuty v novém rozhodnutí ÚOHS Rafaj.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy