Losovačka komplikuje modernizaci letiště v Pardubicích

ČTK ČTK
4. 2. 2011 9:12
Výběrové řízení na stavební firmu prošetřuje na podnět kraje antimonopolní úřad
Foto: Repro Airport-Pardubice.cz

Pardubice - Modernizace technického zázemí letiště v Pardubicích nabere zpoždění. Výběrové řízení na stavební firmu prošetřuje na podnět Pardubického kraje antimonopolní úřad.

Začátek stavebních prací provozovatel letiště naplánoval na jaro, což s největší pravděpodobností nedodrží. Podle hejtmana Radko Martínka (ČSSD) evropské dotace ale nijak významně ohrožené nejsou.

"Největší potíže bývají kolem výběrových řízení. Prodloužení termínu se akceptuje zcela běžně," řekl hejtman, který je předsedou rady soudržnosti, která o dotacích rozhoduje.

Způsob výběru firmy schválilo ještě minulé vedení radnice. Pardubickému kraji se nelíbily podmínky výběrového řízení. Pardubice ze 16 přihlášených firem vylosovaly pět společností, které se budou o zakázku ucházet. Kraj uznává, že jde o zákonný postup, nepovažuje jej však za nejvýhodnější. Čím víc je nabídek, tím víc konkurenti snižují cenu.

Poslední výkřik minulé doby

"Považujeme to za poslední výkřik minulé doby. Věřím, že u dalších společných projektů se dohodneme dopředu, abychom se vzájemně nepřekvapovali. To budí největší emoce," řekl hejtman.

Primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) řekla, že ona i její krajský protějšek preferují cestu dohody, ne cestu konfliktu. Nezpochybňuje právo kraje prověřit výběrové řízení prostřednictvím antimonopolního úřadu. Očekává, že úřad se vyjádří poměrně rychle, protože se nejedná o komplikovaný případ.

Celá modernizace technického zázemí má stát 280 milionů korun, z toho 214 milionů korun má přijít z evropských dotací. Na dofinancování se má podílet stát a akcionáři společnosti East Bohemian Airport, tedy kraj a město. Kraj však s financováním počká až do chvíle, jak rozhodne antimonopolní úřad.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 4 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy