Odboráři Explosie vyhlásili stávkovou pohotovost

Tereza Krobová Tereza Krobová
21. 3. 2013 11:43
Důvodem je návrh zaměstnavatele zvýšit pracovní dobu v rizikových úsecích
Explosia.
Explosia. | Foto: ČTK

Pardubice - Odboráři pardubické společnosti Explosia vyhlásili ve čtvrtek stávkovou pohotovost. Důvodem jsou bezpečnostní podmínky na pracovišti.

Provoz továrny zůstal nezměněn, jeho zastavení je podle odborářů to nejkrajnější řešení. 

"Nedošlo k dohodě mezi oběma vyjednávacími týmy," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Josef Hostinský, předseda odborářů. Vysvětlil, že na všech bodech se s vedením shodli, jeden se však stal předmětem sporu.

Vedení Explosie totiž podle Hostinského chtělo zvýšit pracovní dobu v úsecích, kde je kvůli bezpečnostním rizikům čas práce zkrácen. Taková pracoviště se vyznačují vyšším rizikem výbuchu nebo koncentrací nebezpečných látek.

Explosia chce v těchto místech také zrušit tzv. "očistu", při které zaměstnanci odcházejí ze směny o 15 až 30 minut dřív, aby zlikvidovali nebezpečně znečištěné šaty.

"Dokonce jsme přistoupili na to, že nebudeme požadovat navýšení platu o inflaci. Na odmítnutí jednotné pracovní doby ale trváme," dodal Hostinský.

Nyní odbory vyčkávají. "Provoz normálně funguje. Vedení jsme dnes poslali dopis, tak čekáme na vyjádření," dodal předseda odborářů.

Vysvětlil, že nyní se musí obě strany dohodnout na zprostředkovateli, který vydá o celém sporu resumé. Jedno jménu už Explosii navrhli. "Pokud se na něm nedohodneme, bude vše řešit rozhodce," řekl Hostinský.

Až poté by podle něj hypoteticky došlo ke skutečné stávce, Hostinský však upozornil, že odbory do "takové krajnosti" zacházet nechtějí. "Musíme ale s takovou možností pracovat," dodal.

Odbory: je Explosia dobrý hospodář?

"Zaměstnanci i odbory si jsou plně vědomi současné velmi složité situace firmy. Přesto se domníváme, že tuto situaci nezavinili řadoví zaměstnanci, tím pádem by neměli nést sami následky za současný ekonomický stav společnosti," upozorňují odboráři.

Dodávají, že si jako zaměstnanci, kteří pracují ve velice rizikovém prostředí, jakým "bezesporu výroba trhavin a střelivin je", kladou otázky, proč nikomu nevadí, že Explosia už několik let vykazuje ztrátu.

Prohlédněte si, jak výbuch rozmetal chemičku:

"Chovalo se vedení společnosti v letech minulých s péčí řádného hospodáře, když dopustilo stav, ve kterém se Explosia v současnosti nachází?" ptají se.

Firma Explosia je známa kvůli výbuchu, při kterém v roce 2011 zemřeli čtyři lidé a další byli zraněni. Příčina neštěstí zůstala neobjasněna, firma dostala pokutu milion korun za porušení zákona o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy