Letiště v Pardubicích čeká modernizace za 280 milionů

ČTK ČTK
17. 12. 2010 16:22
Rozšíří se tak přístávací a vzletová plocha, technické zázemí bude kvalitnější
Foto: Repro Airport-Pardubice.cz

Pardubice - Mezinárodní letiště v Pardubicích čeká na jaře modernizace za 280 milionů korun.

Rozšíří při ní přistávací a vzletovou plochu a zkvalitní své technické zázemí. Většinu investice uhradí Evropská unie. Novinářům to v pátek řekl hejtman Radko Martínek (ČSSD).

"Předpokládáme, že začneme v dubnu. Kvůli modernizaci budeme muset asi na tři týdny letiště odstavit," dodal šéf společnosti East Bohemian Airport Jan Andrlík.

Letiště se možná dočká i nového terminálu

Modernizaci letiště rozdělilo na tři části. Rozšíří se plochy pro přílet a odlet letadel, zkvalitní se palivová základna a technické zázemí, které například vylepší podmínky pro nákladní přepravu.

"V budoucnu bychom také rádi postavili nový terminál, tím bychom zvýšili kapacitu letiště na 250 tisíc cestujících ročně. Ale na to bude potřeba dalších 320 až 350 milionů korun," řekl Andrlík.

Martínek dodal, že terminál je možné začít stavět, až pomine krize v letectví. Bez pomoci investora se nepostaví. V minulosti o stavbě terminálu uvažovalo, ale krize to zastavila. Letiště loni přepravilo přibližně 47 tisíc pasažérů, letošním rokem se opět čísla zvedají. Andrlík očekává, že jejich počet vystoupá až na 63 tisíc.

Linky do Ruska by se mohly dočkat obnovy

"Myslím si, že narůstající trend se zachová. I ekonomické výsledky jsou vyrovnané. Věřím, že nárůst cestujících si vynutí návrat pravidelných linek do Ruska. Byli bychom také rádi, kdyby cestovní kanceláře zlepšily nabídku do letních destinací," řekl Andrlík.

Z evropských dotací letiště dostane 214 milionů korun, na dalším financování by se měl podílet stát, město a kraj (vlastní dvě třetiny a třetinu akcií společnosti EBA).

"Částka od státu je zatím ve hře, pokud se to nepodaří, stejným poměrem akcií se o ni podělí město a kraj," řekl hejtman.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy