Chrudim/Litomyšl - Pardubický kraj už připravuje krizový plán pro případ, že by se uskutečnil avizovaný odchod až čtvrtiny nemocničních lékařů, kterým vyhrožuje iniciativa "Děkujeme, odcházíme".
Pro nemocnice v Chrudimi a Litomyšli, které se už s nedostatkem personálu potýkají nyní, by byl odchod lékařů kritickým problémem.
Kraj už proto začíná plánovat, co by v takovém případě udělal. Podle Chrudimského deníku by hrozilo zavírání celých oddělení a péče by se přesouvala do Pardubic, Svitav a Ústí nad Orlicí.
"Největší průšvih očekáváme na odděleních ARO, kde dělá nejvíc nespokojených a finančně neohodnocených mladých doktorů," cituje deník krajskou radní pro zdravotnictví Markétu Tauberovou.
Například v pardubické nemocnici chce podle ní podepsat výpověď 128 z celkem 248 lékařů.
Čas na vyjednávání se krátí
Nespokojení lékaři, kteří se připojili k výzvě "Děkujeme Odcházíme", požadují zvýšení platu o polovinu až trojnásobek, v závislosti na kvalifikaci a zkušenostech, přičemž průměrná hodinová mzda začínajícího doktora je sto korun hrubého.
V opačném případě vyhrožují, že podají ke konci roku hromadnou výpověď. Výzvu podepsaly zhruba čtyři z celkem šestnácti tisíc nemocničních lékařů v Česku.
Hrozba hromadného odchodu lékařů se tedy netýká pouze zmiňovaných nemocnic v Litomyšli a Chrudimi. Až polovina doktorů chce odejít také z nemocnic v Pardubicích a Jičíně. V ostatních městech hrozí odchodem asi 30 procent lékařského personálu.