Kraj oseká počet gymnázií, chce udržet jejich kvalitu

Domácí Domácí
9. 9. 2010 14:38
Pokud nedojde k redukci, nastane krach vzdělávacího programu v Pardubickém kraji
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Rada Pardubického kraje chce gymnáziím vrátit jejich výběrovost. A tak - vzhledem k demografickému vývoji - přistoupila k ráznému řešení.

Přišla s plánem na snížit počet tříd, ale zároveň zachovat dostupnost kvalitního gymnaziálního vzdělávání v celém regionu.

Konkrétní změny se týkají gymnázií v Přelouči a Holicích, kde dojde k útlumu čtyřleté formy studia. Všechna tři gymnázia v Pardubicích budou otevírat pouze dvě třídy pro čtyřleté studium.

Méně někdy znamená více

V okrese Ústí nad Orlicí se gymnázia v České Třebové a ve Vysokém Mýtě budou v meziročním cyklu střídat v otevření třídy pro čtyřleté studium.

Největší změny nastanou v okrese Svitavy, kde je také nejhustší síť gymnázií. V Jevíčku kvůli nedostatku žáků utlumí osmileté studium. U ostatních gymnázií v tomto typu studia ke změnám nedojde. Moravská Třebová a Svitavy vytvoří jednu, Polička a Litomyšl pak druhou dvojici škol, které se budou v otevření tříd čtyřletého studia, stejně jako na Orlickoústecku, střídat v meziročním cyklu.

Naopak na Chrudimsku se vzhledem k optimálnímu počtu gymnázií změny neuskuteční.

Není dostatek kvalitních uchazečů

Podle ředitele Gymnázia v Poličce Miloslava Svobody přinese rotace v otevírání tříd prvních ročníků problémy v naplňování školních vzdělávacích programů, které jsou založeny na volitelnosti. "Vzhledem k nižšímu počtu žáků bude volitelnost omezená. Složitější situace bude i v personálním zabezpečení," upozorňuje na úskalí takového řešení ředitel poličského gymnázia.

Řešení, pro které se kraj rozhodl, ředitelka pardubického Gymnázia v Dašické ulici Jitka Svobodová očekávala. "Loňské přijímací řízení ukázalo, že je žáků opravdu málo. Abychom dosáhli požadované úrovně, otevřeme v příštím školním roce pouze dvě třídy," uvedla smířlivě.

"Jsem ráda, že nakonec všichni pochopili, že změny jsou nezbytné a že neřešení problému by v blízké budoucnosti skončilo totálním krachem vzdělávacího systému v Pardubickém kraji. Veškeré změny jsme se snažili co nejvíce diskutovat se zainteresovanými stranami tak, aby došlo ke shodě a bylo vybráno nejlepší řešení," dodala radní Jana Pernicová.

 

Právě se děje

Další zprávy