Svitavy /Pardubice - Dívku přepadl neznámý pachatel, chlapce zatáhnul do auta cizí muž, ve školách v Hlinsku jsou umístěny bomby, muže omráčil lupič a ukradl mu hotovost. Všemi těmito případy se zabývali policisté Pardubického kraje a všechny tyto případy jsou vymyšlené.
Zdejší muži a ženy zákona se v posledních dnech potýkají s nárůstem vymyšlených historek, s nimiž se na ně lidé obracejí.
Naposledy v neděli odpoledne, kdy přišla mladá slečna ze Svitavska oznámit, že ji ráno přepadnul neznám muž, strhnul kabelku, sejmul z ruky stříbrný prsten a rozbil mobilní telefon o dlažbu.
Barvité líčení má jeden háček. Nestalo se a dívka se později přiznala, že si svým smyšleným příběhem získat pozornost svého přítele, s nímž se měla pohádat.
Před pár dny zase přišla s podobným vyprávěním o přepadení nezletilá dívka z Poličky. Své přepadení líčila i ve škole a na sociální síti. Zdálo se to jako nejapný žert. "Jenže na základě vymyšleného přepadení se ve městě strhla panika a šířily se stále nové fámy," upozorňuje tisková mluvčí Anna Štegnerová.
Zatáhl mě do auta, mami
Osmiletého chlapce měl v úterý 2. února okolo 16. hodiny na pardubické třídě míru za použití násilí zatáhnout do auta cizí muž. Když se auto rozjelo, hoch z něho vyskočil a utekl domů. Třída míru je hlavní ulice v centru Pardubic, v 16 hodin tu bývá největší ruch a po obou stranách ulice proudí davy lidí. Něco tu nehraje? Skutečně, chlapec si vše vymyslel, neboť se bál, že by mu maminka vyhubovala za pozdní příchod domů. Proto jí vyprávěl tuto historku, nepočítal však s tím, že vystrašená matka poběží vše oznámit na policejní služebnu.
Z psychologického hlediska to může být i jistý signál dítěte vůči okolí, že se něco děje a tímto na sebe chce dítě upoutat pozornost," upozorňuje tisková mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.
O týden dříve, tedy v úterý 25. ledna 2011, kdosi zavolal o půl desáté večer na linku 158: Ve školách v Hlinsku jsou umístěné bomby, které mají explodovat druhý den ráno v osm hodin. Ještě týž večer byl zadržen pachatel, 13letý chlapec z Chrudimska. Nechtělo se mu jít do školy.
Historka měla oddálit splacení nájmu
Důvody, proč ze sebe lidé dělají oběti trestných činů, jsou opravdu nejrůznější. Například 25letý muž z Pardubic na policii tvrdil, že ho v ulici Jana Palacha kdosi 2. ledna kolem 21:30 přepadl a udeřil do hlavy tak, až ztratil vědomí, načež mu odcizil 4000 korun. Vše si vymyslel údajně proto, aby mu pod tíhou dojemné historky odpustil majitel domu splacení nájmu.
Policisté tyto lidi varují, že vymyšlené případy bývají celkem snadno a rychle odhaleny. Za přestupek křivého vysvětlení či křivého obvinění přitom může být uložena pokuta až 50 tisíc korun. Je-li skutek kvalifikován jako trestný čin křivého obvinění, hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let, v závislosti na dalších okolnostech činu.
"Nikdo z nich si ale zpočátku neuvědomuje, kolik policistů na těchto událostech začne během velice krátké doby pracovat a co svým neuváženým jednáním způsobí. Tyto osoby se většinou dříve nebo později začnou během výslechů a různých prověrek zamotávat do svých lží tak, že nakonec policistům se sklopenou hlavou přiznají ´barvu´, že si vše vymyslely," uzavírá Janovská.