Kyselina v Chrudimi unikla kvůli šroubu, začnou kontroly

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2014 15:19
Vedení Pardubického kraje doporučilo preventivní kontrolu ve firmě. Nehodu způsobil zkorodovaný šroub a uvolnění objímky na kontejneru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZSLK

Chrudim - Sobotní únik kyseliny dusičné z areálu firmy Penta v Chrudimi naplňuje podmínky závažné havárie. Shodli se na tom zástupci Pardubického kraje a České inspekce životního prostředí.

Hejtmanství proto doporučuje preventivní kontroly ve firmě, informoval hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Kontroloři si proto vyžádali ještě další podklady k doplnění. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že navíc doporučíme provést preventivní kontroly opotřebení a kvality materiálu, v nichž jsou nebezpečné materiály skladovány, aby se riziko podobných událostí snížilo na minimum," uvedl hejtman.

S klidem Američana

Únik nebezpečné látky způsobil zkorodovaný šroub a následné uvolnění objímky na kontejneru. Lidé z Chrudimi a Slatiňan v sobotu neměli zbytečně větrat ani vycházet ven. Firma sídlí v okrajové části Chrudimi. Zdraví lidí ohroženo nebylo.

Samospráva se na něčem usnese, ale nikdo mne neinformoval, že se tady s tím manipuluje. Chci hledat řešení, které mne alespoň uklidní, že neexistuje nebezpečí, které by v budoucnu mohlo ohrozit obyvatele města.

Petr Řezníček

Starosta Chrudimi Petr Řezníček v úterý novinářům řekl, že podle České inspekce životního prostředí společnost Penta pochybila, případné sankce bude udělovat krajský úřad. Kyselina unikla dvakrát, poprvé kolem 19:00, podruhé znovu a ve větším množství asi za dvě hodiny.

"Když hasiči v 19:00 odjeli a oznámili vedení firmy, co mají udělat, vedení se na to s klidem Američana vykašlalo. Potom to začalo opět reagovat," řekl Řezníček v reakci na kritiku některých médií, že se město s varováním obyvatel opozdilo.

Starosta: Nikdo mě neinformoval

Kritizoval také skutečnost, že neměl informace o tom, že se v areálu společnosti nacházelo také asi 50 kilogramů radioaktivního materiálu, i když jeho uložení povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Územní plán města s tímto využitím nepočítá a zasahující hasiče ani další lidi o přítomnosti nebezpečných látek nikdo nevyrozuměl.

"Samospráva se na něčem usnese, ale nikdo mne neinformoval, že se tady s tím manipuluje. Chci hledat řešení, které mne alespoň uklidní, že neexistuje nebezpečí, které by v budoucnu mohlo ohrozit obyvatele města," uvedl Řezníček. Radioaktivní materiál byl uskladněn v trezoru v jiné části areálu. Podle místostarosty Miroslava Tejkla nebyl příliš nebezpečný.

Starosta nemá přesné informace, brání se Penta

Společnost Penta stále neupřesnila množství kyseliny, které uniklo, přesné údaje by měla mít ve středu odpoledne. Výhrady vedení města odmítá. "Pan starosta Řezníček asi nebyl příslušně informován," řekl ředitel firmy Petr Švec.

Hasičům se žlutý mrak podařilo udržet v areálu. Podle předběžných údajů uniklo tři sta litrů látky. Kyselina je oxidující žíravina, která nebezpečně poškozuje pokožku a sliznice, rizikové pro zdraví jsou i její výpary.

Policie prověřuje případ pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí za poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy