Exploze v Synthesii na několik týdnů zastavila provoz

ČTK ČTK
16. 1. 2015 15:24
Ve čtvrtek dopoledne explodoval v Synthesii na jednom z provozů alkoholizační lis na výrobu vojenské nitrocelulózy.
Naposledy Synthesia hořela v roce 2012 (ilustrační foto).
Naposledy Synthesia hořela v roce 2012 (ilustrační foto). | Foto: HZS Pardubického kraje

Pardubice - Několik týdnů potrvá chemičce Synthesia obnovit provoz na výrobu vojenské nitrocelulózy, který ve čtvrtek poničila exploze.

Interní komise i báňský úřad dál vyšetřují příčinu nehody, řekl generální ředitel firmy Josef Liška. Při nehodě se nikdo nezranil, jen jeden ze zaměstnanců podstoupil v nemocnici kontrolu sluchu a vrátil se zpět do práce.

"V celém objektu proběhly revize částí elektriky, které nebyly poškozené. Potvrdilo se, že jsou v pořádku. Také se odstraňují trosky," řekl Liška.

Explodoval alkoholizační lis

Ve čtvrtek dopoledne explodoval v Synthesii na jednom z provozů alkoholizační lis na výrobu vojenské nitrocelulózy. Zařízení se skládá z těla lisu a pístu.

Pod pístem vybuchly páry rozpouštědla, tlak píst utrhl a odmrštil a poškodil místnost. Zároveň část lisu vyletěla střechou a dopadla za zeď provozovny, popsal událost Liška.

"V provozovně jsou ještě dva lisy na výrobu průmyslové nitrocelulózy, ty jsou nepoškozené. Škoda na zařízení, budově a ztrátě z výroby je podle našeho odhadu pět milionů korun," řekl Liška.

Výpadek hospodaření neovlivní

Několikatýdenní výpadek výroby hospodaření firmy významně neovlivní. Podle ředitele je výrobní program společnosti variabilní a firma bude v době obnovy provozu vyrábět jiné produkty.

Přesnou příčinu exploze teď nelze jednoznačně uvést, společnost musí počkat na výsledky šetření báňského úřadu a vlastního interního šetření, řekl Liška.

Poslední nehoda v roce 2012

Poslední nehoda se udála v areálu Synthesie v srpnu 2012, kdy z chemičky dvakrát unikly škodlivé nitrózní plyny. Oblak se po druhé nehodě dostal nad Pardubice a Rosice. Nikdo nebyl zraněn.

Příčinou byla podle závěrů vyšetřování technická závada. Výroba nitrocelulózy a organických chemikálie tvoří jednu ze tří divizí společnosti, další dvě vyrábějí pigmenty a barviva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy