Vyšetřovatel: Výbuch v Synthesii zavinila závada

ČTK ČTK
31. 8. 2012 11:50
Vyšetřováním nebylo zjištěno žádné zavinění lidského faktoru
Pardubická Synthesia
Pardubická Synthesia | Foto: HZS Pardubického kraje

Pardubice - Dvě provozní nehody, při nichž 20. a 21. srpna do ovzduší unikly škodlivé nitrózní plyny z chemičky Synthesia, způsobila technická závada.

O výsledku práce vyšetřovací komise v pátek informovala mluvčí společnosti Jaroslava Doležalová.

"Vyšetřováním nebylo prokázáno žádné zavinění lidského faktoru," uvedla Doležalová. Podle závěrů komise nehody způsobila technická závada filtrovacího zařízení odpadní kyseliny z výroby vojenské nitrocelulózy.

Závada na prasklém sítu zavinila únik částic nitrocelulózy do zásobníků s odpadní kyselinou a v kombinaci s extrémně vysokými teplotami v minulém týdnu se začaly částice odpadní nitrocelulózy rozkládat. Při reakci vznikly plyny, které poškodily zásobníky a unikly do ovzduší.

Oblak nitračních plynů se po druhé nehodě dostal nad Pardubice a Rosice. Město prostřednictvím rozhlasu lidem doporučilo, aby zavřeli okna a nevycházeli. Oblak se postupně ve vysokých výškách rozplynul, nikdo nebyl zraněn.

Z vyšetřovací zprávy vyplývá celkem 22 technických a technologických opatření, které si vyžádají náklady několika desítek milionů korun. Podle chemičky se již většina z nich uskutečnila, zbývající preventivní opatření firma plánuje na pozdější dobu. Nově se také ztrojnásobují povinné kontroly.

Výroba se po nehodě zastavila, koncem minulého týdne byl znovu spuštěn provoz výroby průmyslové nitrocelulózy. Výroba vojenské nitrocelulózy bude obnovena po pátečním zkušebním najetí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy