Pardubice - Na místě výbuchu v areálu pardubické Explosie bude pamětní deska. Před dvěma lety tam zahynuli čtyři lidé. Výrobce trhavin na pietním místě nicméně připomene všechny zmařené životy za celou historii podniku od roku 1920. Obětí je už totiž 90.
Poslední neštěstí se stalo 20. dubna 2011. Při výbuchu před dvěma lety zahynuli čtyři lidé a devět se jich zranilo. Zahynul i otec od dvou malých dětí či muž, jenž měl mít svatbu s těhotnou družkou.
Ve výrobním bunkru explodovala trhavina dynamitového typu Perunit, která se používá zejména na odstřel skalního masivu. Výbuch zničil dva železobetonové objekty a další budovy poškodil. Podnik pak musel výrobu přesunout jinam.
"Vloni se tam byli rodinní příslušníci obětí podívat. Předpokládám, že letos by mohlo být pietní místo připravené. Val postupně zasypáváme, aby to bylo důstojné místo. Za dobu existence firmy bylo téměř 90 obětí," řekl generální ředitel společnosti Josef Tichý.
"V současné době se pracuje v provozu, který byl postaven v letech 1996 a 1997. Od havárie nemáme plnou výrobní kapacitu, kterou jsme měli předtím. Podnikáme kroky, abychom na vhodném místě postavili novou výrobnu, která by nám chybějící produkci doplnila," řekl Tichý.
Peníze na pozůstalé po obětech tehdy vybírali nejen v Pardubicích prostřednictvím Charity, ale i čeští vojáci na misi v afghánském Lógaru.
Ředitel: Zaměstnanci musí mít k výbušnině respekt
Výrobce trhavin posílil bezpečnostní prvky, aby minimalizoval možnost dalšího neštěstí. Na provozu jsou například snímače vibrací a kamery trvale sledují výrobu. Generální ředitel řekl, že jejich bezpečnostní prvky patří ke světové špičce a stále se doplňují podle nových poznatků odborníků.
"Je potřeba, aby zaměstnanci měli k výbušnině respekt. Školení provádíme včetně ukázky na zkušebně, aby lidé viděli, co ten materiál dokáže udělat," řekl Tichý.
Explosia je známá díky trhavině Semtex, která se už prakticky nevyrábí. Podnik patří ministerstvu financí, které zvažuje, že jej prodá. V současnosti se připravuje výběrové řízení. Explosia má dlouhodobě ekonomické potíže. Předloni skončila ve ztrátě 80 milionů korun, letos očekává ztrátu 30 milionů korun.