Soud potvrdil advokátovi z Olomouce 5 let za zpronevěru

ČTK ČTK
14. 11. 2012 13:10
Muž podle rozsudku zpronevěřil 6,4 milionu, které uložili klienti na účet advokátní úschovy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Olomoucký vrchní soud ve středu poslal na pět let do vězení kvůli zpronevěře 6,4 milionu korun olomouckého advokáta Mariána Šťastného.

Muži navíc zakázal na šest let práci v advokacii. Potvrdil tak rozsudek olomouckého krajského soudu, proti kterému se muž odvolal.

Advokát podle rozsudku zpronevěřil peníze, jež uložili klienti na účet advokátní úschovy. Česká advokátní komora jej už podle její mluvčí vyškrtla ze seznamu advokátů.

"Trest nepovažujeme za nepřiměřený nebo nezákonný, jde o trest uložený na samé zákonné spodní hranici. Trest zákazu činnosti je odůvodněný," uvedl soudce Petr Andrés. Poukázal na to, že šlo o advokáta, který zná právo.

Vyškrtnutí ze seznamu advokátů

"Poškození volili institut úschovy proto, aby nebyly peníze vydány dopředu ale až na základě smlouvy. Věděli, že by mohly být prostředky zneužity, institutem úschovy tomu chtěli zabránit," řekl soudce.

Peníze advokát podle spisu zpronevěřil před dvěma lety. Peníze, které si k němu do úschovy uložily firmy, rozeslal ve dvou případech na cizí účty. Peníze uložené od dvou různých klientů použil podle soudu v rozporu se smlouvou o advokátní úschově.

"Porušil zásadní předpisy, které mu ukládají jako advokátovi pečovat o peníze jeho klientů," doplnil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Muži původně hrozilo až deset let vězení.

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková řekla, že Marián Šťastný je od loňského prosince vyškrtnut ze seznamu advokátů a nesmí vykonávat advokacii. "Pokud by si chtěl znovu podat žádost, mohl by tak učinit až po uplynutí trestu, který vyslovil soud. Musel by mít také čistý trestní rejstřík, trest by musel být zahlazen," řekla.

Šťastný vinu popíral. Hájil se tím, že v prvním případě zástupci poškozené firmy věděli, že s penězi nebude postupováno podle této smlouvy, ale na základě ústní dohody. Zpronevěru dalších dvou milionů korun obhajoval tím, že uzavřená smlouva o rezervaci projektu neodpovídala realitě. Poškozená firma prý věděla, že ve hře bylo primárně zhodnocení finančních prostředků, a nikoliv jejich úschova.

Vinen se necítí

"Necítím se být vinen spácháním jakéhokoliv trestného činu," uvedl dnes obžalovaný advokát. Podotkl však, že hodlá nést odpovědnost za následky a chce se podílet na úhradě škody. "Částku dva miliony korun jsem už uhradil, zaplatil jsem ji zcela dobrovolně z rodinných prostředků, které jsem nashromáždil. Tehdy jsem ještě nevěděl, že bych byl za tuto věc stíhán," dodal.

První případ měl spojitost s výstavbou solární elektrárny. Firmě chybělo povolení. Do případu vstoupila dvojice mužů, která jim je přislíbila obstarat. Firma následně složila 4,4 milionu korun v úschově jejich advokáta, který je přeposlal na účet jednoho z mužů, ačkoliv nebyla smlouva naplněna.

Podobně podle rozsudku zpronevěřil další dva miliony korun. Peníze advokát v tomto případě poškozené firmě po čtyřech měsících vrátil. Zbylou zpronevěřenou částku 4,4 milionu korun i s úroky musí Šťastný na základě rozhodnutí soudu uhradit.

 

Právě se děje

Další zprávy