Brno - Rozptylové podmínky na Brněnsku se zhoršily. Limity znečištění byly překročeny i v Královéhradeckém, Olomouckém a Libereckém kraji.
Výrazně zhoršené podmínky stále trvají také v Moravskoslezském kraji, firmy tam musí dodržovat ekologická opatření.
Krajské úřady v Brně a Olomouci v pondělí vydaly signál upozornění na možnost výskytu smogové situace.
Důvodem jsou hlavně vysoké hodnoty polétavého prachu. Nejhorší situace v Jihomoravském kraji byla v pondělí ráno v Brně-Tuřanech, kde koncentrace polétavého prachu činila asi 166 mikrogramů na metr krychlový.
Limit je přitom 50 mikrogramů. Sdělil to Jiří Klement z jihomoravského krajského úřadu.
V Prostějově průměrná denní koncentrace v pondělí ráno dosahovala až 205 mikrogramů. "V oblasti měst Prostějov, Olomouc a Přerov byla naměřena zvýšená koncentrace tuhých znečišťujících látek ve volném ovzduší. Zvýšenou koncentraci smogu lze očekávat rovněž v oblasti měst Hranice, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Mohelnice, Uničov, Litovel, Šternberk a Šumperk," upřesnil mluvčí Olomouckého hejtmanství Ivo Heger.
V Přerově koncentrace dosáhla 145 mikrogramů. Tamní radnice upozornila prostřednictvím SMS obyvatele na možná rizika.
I Liberec trápí od rána smog. Denní koncentrace prachu už překročily povolené limity více než dvojnásobně, zvyšuje se i koncentrace oxidů dusíku v ovzduší. Koncentrace polétavého prachu překročila po desáté hodině ráno hranici 200 mikrogramů, pak začala pomalu klesat.
Výrazně zhoršené rozptylové podmínky nadále zůstávají v Moravskoslezském kraji. Na stanici v Třinci na Frýdecko-Místecku byla v pondělí ráno hodnota polétavého prachu 310 mikrogramů, limit byl tedy překročen překročen více než šestinásobně.
Nadlimitní množství prašného aerosolu bylo naměřeno na všech stanicích. V regionu je stále platný signál regulace, průmyslové podniky musejí omezit výrobu.
I v Hradci Králové v pondělí ráno hodnoty polétavého prachu téměř dvakrát překračovaly povolený čtyřiadvacetihodinový limit.
Na stanici u Brněnské třídy v Hradci Králové dosahovaly ráno čtyřiadvacetihodinové hodnoty 99 mikrogramů.
Hodinové koncentrace ve městě dosáhly dokonce 120 mikrogramů. Povolený limit u čtyřiadvacetihodinové koncentrace překročily hodnoty i v Trutnově.
Signál regulace v královéhradeckém kraji zatím meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů.
Jihomoravský kraj žádá obyvatele Brněnska a Šlapanicka, aby omezili množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Měli by zvážit například spalování pevných paliv, používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť.
"Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," uvedl Jiří Klement.
Obdobná doporučení vydalo i vedení Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Starší lidé, nemocní a děti by měli omezit pobyt ve venkovním prostředí. V silných mrazech a špatných rozptylových podmínkách není vhodné sportovat venku. Větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže.
Změnu k lepšímu zatím nelze očekávat. Rozptylové podmínky budou během pondělí přechodně mírně nepříznivé ve všech zasažených krajích, přepodkládají meteorologové.