NS: Trest pro lékaře, jenž předepsal anabolika, platí

ČTK ČTK
22. 1. 2014 12:52
Lékař dostal vězení s odkladem na tři roky a další tři roky nesmí vykonávat praxi
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání olomouckého lékaře, který neoprávněně předepisoval anabolika. Trest 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky tak definitivně platí. Lékař také nesmí tři roky vykonávat vykonávat svou profesi. Novinářům to sdělil mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle pravomocného rozsudku způsobil lékař zdravotním pojišťovnám škodu 162 tisíc korun. Pacienti totiž neměli žádné objektivní problémy. Léčiva, která se vydávala na lékařský předpis, potřebovali pro rychlejší nárůst svalové hmoty a zlepšení dýchání při posilování.

Lékař se trestné činnosti dopouštěl v letech 2001 až 2008 v ordinaci endokrinologie a metabolismu.

V případě, že u některých pacientů by množství vykázaných léčiv mohlo vzbudit podezření pojišťoven, rozepisoval anabolika také na další lidi ve své evidenci. Za vypsání receptu podle obžaloby také někdy požadoval částky od sta do tří set korun v hotovosti.

V dovolání lékař tvrdil, že olomoucké soudy dostatečně neprokázaly, zda skutečně vznikla tvrzená škoda, tedy zda pojišťovny předepsané léky opravdu proplatily. NS ale nenašel důvod k zásahu, vzniklá škoda je prý řádně prokázána jako součet vyplacených částek za neoprávněně odebrané léčivo.

"Z provedeného dokazování vyplývá, že se jednalo o konkrétní případy, ve kterých byly pojišťovny schopny doložit originál lékařského předpisu vystaveného obviněným a u kterých bylo zjištěno, že byly léky předepsány neoprávněně a pojišťovny hradily léky, na které se nevztahovaly podmínky veřejného zdravotního pojištění," uvedl Knötig.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy