Astronauti se museli vrátit na stanici. Helma skafandru netěsnila, udělala se v ní bublina

ČTK ČTK
15. 1. 2016 19:15
Páteční výstup do volného prostoru u Mezinárodní vesmírné stanice byl zkrácen kvůli podezření na netěsnost v helmě skafandru jednoho z dvojice astronautů. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Američan Tim Kopra a Brit Timothy Peake se vrátili na stanici o dvě hodiny dříve. Peake je prvním Britem, který kdy vystoupil do volného kosmu.
Foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) - Kvůli netěsnící helmě skafandru jednoho z dvojice astronautů musel v pátek Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zrátit výstup do volného prostoru u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Do volného vesmíru se v pátek vydali Američan Tim Kopra a Brit Timothy Peake. Poklop přechodové komory otevřeli ve 13:48 SEČ, což bylo o sedm minut dříve oproti plánu. O dvě hodiny dříve se však také na stanici vrátili. Jejich směna mimo útroby ISS byla oficiálně ukončena v 18:31 SEČ, i když původně měla trvat přibližně do 20:30 SEČ, tedy zhruba 6,5 hodiny.

NASA výstup přerušila poté, co Kopra hlásil, že v jeho helmě se utvořila bublina. Podle NASA nyní posádce nehrozí žádné nebezpečí.

Astronauti měli za úkol vyměnit vadný regulátor napětí a připravit kabeláž pro budoucí instalaci připojovacích adaptérů, které umožní u ISS snadnější kotvení vesmírných lodí soukromých společností. První úkol dvojice údajně splnila.

Kopra s Peakem se stali součástí šestičlenné posádky stanice před měsícem. Zatímco pro Peaka byl páteční výstup premiérou, Kopra se ve volném vesmíru ocitl potřetí. Celkem šlo o 192. výstup posádky vně ISS.

Peake je zároveň prvním Britem, který kdy vystoupil do volného kosmu, což je důvodem velkého zájmu o misi v jeho vlasti. "Hodně štěstí při dnešní vesmírné vycházce. Země se bude dívat, jak píšeš dějiny," vzkázal Peakeovi prostřednictvím twitteru britský premiér David Cameron.

Třiačtyřicetiletý Peake, bývalý armádní důstojník, se vydal na půlroční misi na ISS v prosinci. Je teprve druhým Britem, který se podíval do vesmíru. V roce 1991 pobývala osm dní na sovětské stanici Mir chemička Helen Sharmanová.

Peakeův výstup do volného prostoru v Británii živě přenášely některé zpravodajské kanály.

Lidi průzkum vesmíru nezajímá, proto je slabá i veřejná podpora, říká Jan Šifner z Planetária a hvězdárny hl. m. Prahy. Na Mars bychom podle něj měli poslat lidskou posádku, přístrojům prý chybí cit. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy