Myslivec, který střílel na zloděje, si odsedí 6 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 10. 2010 11:41
Dívka, která byla v autě se zloději přišla kvůli výstřelu z brokovnice o zrak

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci poslal na šest let do vězení myslivce.

Potrestal ho za to, že střílel na skupinku mladých lidí, která se mu loni vloupali do sběrny surovin.

Dvaapadesátiletý Karel Bašta po zlodějích střílel ze své brokovnice. Mladou dívku tehdy výstřel připravil o zrak.

K incidentu došlo časně ráno, když se myslivec se zbraní na rameni chystal na obchůzku revíru. Bezpečnostní systém ho ale před odchodem upozornil, že se do jeho prodejny někdo vloupal.

Když Bašta dorazil na místo, zloději už odjížděli autem. Myslivec na rozjíždějící se vůz zlodějů dvakrát vystřelil.

První výstřel zasáhl dveře auta a řidiče zranil na noze. Druhým Bašta trefil zadní okno. Broky ale zasáhly do hlavy mladou spolujezdkyni a připravily ji o oko a druhé jí velmi vážně poranily. Dívka později podíl na krádeži odmítala.

Druhý výstřel padl náhodou, hají se myslivec

Bašta se před soudem hájil tím, že druhý výstřel padl náhodou, když uklouzl na blátě. Auto prý chtěl jen zastavit.

Sběrnu podle něj zloději v minulosti vykradli asi dvacetkrát a Baštu přiměli vybavit ji zařízením, které jej na pohyb v areálu upozorňovalo prostřednictvím mobilního telefonu.

Tvrdil také, že na něj jednou přistižený pachatel dokonce vystřelil. Pak s sebou v noci na obhlídku sběrny začal nosit zbraň.

Podmínka mu nezůstala

Olomoucký vrchní soud případ projednával podruhé. Krajský soud v Brně nejprve loni v prosinci Baštu za pokus o vraždu potrestal šesti roky vězení.

Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil trest tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale vyhověl dovolání obžaloby a případ do Olomouce vrátil k novému projednání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy