Myslivec, který střílel na zloděje, si odsedí 6 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 10. 2010 11:41
Dívka, která byla v autě se zloději přišla kvůli výstřelu z brokovnice o zrak

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci poslal na šest let do vězení myslivce.

Potrestal ho za to, že střílel na skupinku mladých lidí, která se mu loni vloupali do sběrny surovin.

Dvaapadesátiletý Karel Bašta po zlodějích střílel ze své brokovnice. Mladou dívku tehdy výstřel připravil o zrak.

K incidentu došlo časně ráno, když se myslivec se zbraní na rameni chystal na obchůzku revíru. Bezpečnostní systém ho ale před odchodem upozornil, že se do jeho prodejny někdo vloupal.

Když Bašta dorazil na místo, zloději už odjížděli autem. Myslivec na rozjíždějící se vůz zlodějů dvakrát vystřelil.

První výstřel zasáhl dveře auta a řidiče zranil na noze. Druhým Bašta trefil zadní okno. Broky ale zasáhly do hlavy mladou spolujezdkyni a připravily ji o oko a druhé jí velmi vážně poranily. Dívka později podíl na krádeži odmítala.

Druhý výstřel padl náhodou, hají se myslivec

Bašta se před soudem hájil tím, že druhý výstřel padl náhodou, když uklouzl na blátě. Auto prý chtěl jen zastavit.

Sběrnu podle něj zloději v minulosti vykradli asi dvacetkrát a Baštu přiměli vybavit ji zařízením, které jej na pohyb v areálu upozorňovalo prostřednictvím mobilního telefonu.

Tvrdil také, že na něj jednou přistižený pachatel dokonce vystřelil. Pak s sebou v noci na obhlídku sběrny začal nosit zbraň.

Podmínka mu nezůstala

Olomoucký vrchní soud případ projednával podruhé. Krajský soud v Brně nejprve loni v prosinci Baštu za pokus o vraždu potrestal šesti roky vězení.

Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil trest tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale vyhověl dovolání obžaloby a případ do Olomouce vrátil k novému projednání.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy