Olomouc - Lékaři z olomoucké fakultní nemocnice úspěšně použili unikátní léčebnou metodu mozkové mrtvice a zachránili osmnáctiletého chlapce.
Mladíka při tělocviku postihla cévní mozková příhoda, ochrnul na půlku těla a nebyl schopen komunikovat.
Olomoučtí specialisté se proto v časové tísni rozhodli použít léčebnou proceduru trombektomie, kterou se před půl rokem naučili v Mnichově.
Marek Schwarz byl trénovaný hokejista a patřil k nejlepším sportovcům ve třídě. Po běhu na 800 metrů ale ochrnul na půlku těla, nemohl mluvit a nerozuměl.
Přestože se jednalo o hrozivou diagnózu, po týdnu už student znovu chodil.
"Příznaky jasně ukazovaly na akutní cévní mozkovou příhodu. Pomocí magnetické rezonance jsme zjistili, že mu krevní sraženina uzavřela hlavní tepnu zásobující krví levou mozkovou hemisféru," vysvětlil neurolog z olomoucké nemocnice Daniel Šaňák.
"Jednat bylo třeba rychle. Pro trombolýzu i trombektomii je důležitý čas od vzniku mozkové příhody do provedení léčebného výkonu, v případě uzávěru mozkové tepny je to maximálně šest hodin. Nicméně čím déle je tepna uzavřená, tím větší je pravděpodobnost, že pacient bude postižený natrvalo," dodal Šaňák.
Trombektomie spočívá v tom, že se do pacientova těla stehenní tepnou zavede systém do sebe zasunutých kráterů, které se protáhnou až na místo krevní sraženiny. V postiženém místě se vysune stent (drátěná trubička), do které se sraženina zachytí a stáhne do kráteru.