Litovel (Olomouc) - Město Litovel získá stomilionovou dotaci na likvidaci staré ekologické zátěže pod někdejší skládkou u místní části Nasobůrky.
Kvůli kontaminované spodní vodě už někteří místní lidé nesmějí používat své studny.
Náklady jsou vyčísleny na 437 milionů korun, z toho až 394 milionů korun pokryje dotace z evropských fondů. Na zbytek musí najít peníze radnice, píše úterní olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.
Pokud by se zdroj znečištění, který pod zemí leží nejspíš už celá desetiletí, neodstranil, mohl by po čase začít ohrožovat i zdroj pitné vody, z něhož odebírá vodu Litovel a částečně i Olomouc.
Město nyní musí zajistit zbytek peněz. "Čtyřicet milionů, které bychom museli dodat, je obrovská částka. Dekontaminace má ale trvat asi tři roky, a tak do nich lze rozložit čerpání dotace i vlastních peněz," řekl MfD litovelský starosta Zdeněk Potužák. O pomoc se obrátí i na hejtmanství.
Chlorované uhlovodíky znečišťují spodní vodu
Pod někdejší skládkou v areálu mezi Nasobůrkami a Haňovicemi leží těkavé látky, které se používají třeba jako rozpouštědla ve strojírenských provozech. Takzvané chlorované uhlovodíky už stihly znečistit spodní vodu ve studních některých nasobůrských obyvatel.
Litovel novými odběry zjišťuje, zda se už kontaminovaná voda nedostala do dalších studní. Tam, kde bude vše v pořádku, má další kontrola následovat za půl roku.
Starosta věří tomu, že se jim podaří vyřídit potřebné náležitosti včetně výběrového řízení během následujícího půlroku. Jakmile bude známa firma, která projekt provede, bude jasno i o ceně. Z ní se bude odvíjet výška evropské a státní podpory pro město.
Spekuluje se o tom, kdo znečištění způsobil. V úvahu připadá možnost, že se tam na počátku 80. let vyvezl materiál po požáru litovelského podniku Tesla. V areálu také kdysi stávala Stanice technické kontroly.