Děti si hrály a poškodily v Olomouci památku UNESCO

ČTK ČTK
23. 6. 2011 8:15
Skupinka dětí se houpala na zlatém řetězu, který nápor nevydržel a utrhl se

Olomouc - V úterý poničila skupinka malých dětí sloupek u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Utrženého řetězu a poškozeného sloupku si všimla hlídka městské policie.

Strážníci pomocí kamerového systému zjistili, že si děti na místě hrály. Sloup je zařazen na seznam památek UNESCO. Škodu se zatím nepodařilo vyčíslit. Případem se zabývá olomoucká policie.

"Hlídka městské policie při procházení centrem zjistila, že z jednoho sloupku je vytržen řetěz a jeho část je poškozena. Zpětně jsme dohledávali na kamerovém systému a kameramanka zjistila, že se tři chlapci ve věku zhruba deseti let na řetězu houpali. Jeden řetěz přitom nevydržel a utrhl se," řekla mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

 

Strážníci předali případ olomoucké policii. "Čekáme ještě na potřebné dokumenty od městské policie. V tomto případě se však jedná o nezletilé, bližší informace nebudeme moci sdělit," uvedla mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková. Podle ní zatím není jasné, zda je poškození sloupku trestný čin nebo přestupek.  

Na řetězech se nesmí sedět, ale nikde to není napsané

Problém je, že ozdobné řetězy sice nejsou určeny k sezení, ale v okolí sloupu na tuto informaci návštěvníci nenarazí. Památkářům se totiž nelíbily případné cedule se zákazem.

"V minulosti se tím rada již zabývala, nenašlo se však technické řešení. Bude se nyní hledat znovu řešení tak, aby lidé věděli, že to k sezení není," řekla mluvčí magistrátu. Doplnila, že poškozená část by měla být co nejrychleji opravena.

Od října 2008 památku hlídají dvě panoramatické kamery s nočním viděním za 1,7 milionu korun. Ke koupi kamer město vedlo časté poškozování sloupu v minulých letech.

Olomoucký morový sloup byl na listinu UNESCO zapsán v listopadu 2000 jako desátá česká památka. Sloup dokončený v roce 1754 je dílem Václava Rendera. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Když Olomouc obléhali v roce 1758 Prusové, vojsko dostalo rozkaz na něj nemířit, aby byl uchráněn od dělostřelecké palby.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy