Děti si hrály a poškodily v Olomouci památku UNESCO

ČTK ČTK
23. 6. 2011 8:15
Skupinka dětí se houpala na zlatém řetězu, který nápor nevydržel a utrhl se

Olomouc - V úterý poničila skupinka malých dětí sloupek u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Utrženého řetězu a poškozeného sloupku si všimla hlídka městské policie.

Strážníci pomocí kamerového systému zjistili, že si děti na místě hrály. Sloup je zařazen na seznam památek UNESCO. Škodu se zatím nepodařilo vyčíslit. Případem se zabývá olomoucká policie.

"Hlídka městské policie při procházení centrem zjistila, že z jednoho sloupku je vytržen řetěz a jeho část je poškozena. Zpětně jsme dohledávali na kamerovém systému a kameramanka zjistila, že se tři chlapci ve věku zhruba deseti let na řetězu houpali. Jeden řetěz přitom nevydržel a utrhl se," řekla mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

 

Strážníci předali případ olomoucké policii. "Čekáme ještě na potřebné dokumenty od městské policie. V tomto případě se však jedná o nezletilé, bližší informace nebudeme moci sdělit," uvedla mluvčí olomoucké policie Marie Štrbáková. Podle ní zatím není jasné, zda je poškození sloupku trestný čin nebo přestupek.  

Na řetězech se nesmí sedět, ale nikde to není napsané

Problém je, že ozdobné řetězy sice nejsou určeny k sezení, ale v okolí sloupu na tuto informaci návštěvníci nenarazí. Památkářům se totiž nelíbily případné cedule se zákazem.

"V minulosti se tím rada již zabývala, nenašlo se však technické řešení. Bude se nyní hledat znovu řešení tak, aby lidé věděli, že to k sezení není," řekla mluvčí magistrátu. Doplnila, že poškozená část by měla být co nejrychleji opravena.

Od října 2008 památku hlídají dvě panoramatické kamery s nočním viděním za 1,7 milionu korun. Ke koupi kamer město vedlo časté poškozování sloupu v minulých letech.

Olomoucký morový sloup byl na listinu UNESCO zapsán v listopadu 2000 jako desátá česká památka. Sloup dokončený v roce 1754 je dílem Václava Rendera. Na sochařské výzdobě se podíleli Filip Sattler a Ondřej Zahner. Když Olomouc obléhali v roce 1758 Prusové, vojsko dostalo rozkaz na něj nemířit, aby byl uchráněn od dělostřelecké palby.

 

Právě se děje

Další zprávy