Boj proti nákupnímu centru v Prostějově aktivistovi nevyšel

ČTK ČTK
7. 5. 2014 11:22
Ústavní soud rozhodl, že aktivista neměl právo podat stížnost na neplatnost dohody magistrátu a společnosti, jež má postavit ve městě nové nákupní centrum.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost aktivisty Jana Navrátila, jenž zpochybňoval smlouvu o stavbě nové nákupní galerie v centru Prostějova.

Podle pravomocného verdiktu soudů v Prostějově a Brně nebyl Navrátil oprávněn podat žalobu na určení neplatnosti dohody mezi magistrátem a společností Manthellan. ÚS následnou stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Nové nákupní centrum má vzniknout v těsném sousedství prostějovského hlavního náměstí T. G. Masaryka v prostoru mezi Wolkerovou, Komenského a Křížkovského ulicí. Plánovaný stavební pozemek má plochu bezmála 16 tisíc metrů čtverečních. Na jeho části kdysi stávala židovská čtvrť.

Se záměrem dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Prostějova. Navrátil se konkrétně u soudů domáhal určení toho, že smlouva o budoucích smlouvách uzavřená v roce 2010 je absolutně neplatná a nevýhodná pro město.

Část obyvatel s výstavbou nesouhlasí

V ústavní stížnosti uvedl, že nemohl mlčky přihlížet porušování zákona. Ústavní soudci však dospěli k závěru, že k porušení Navrátilových subjektivních práv dojít nemohlo.

"Obecné soudy rozhodly správně, pokud uzavřely, že stěžovatel není aktivně věcně legitimován k podání předmětné určovací žaloby, a jeho návrhu z tohoto důvodu nevyhověly," stojí v usnesení.

Investor v Prostějově plánuje nákupní galerii se dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími s obchody, službami a parkovištěm. Část obyvatel města s projektem nesouhlasí. Vadí jim například to, že stavbě padne za oběť společenský dům s velkým sálem pro plesy a další kulturní akce.

"Záměry společnosti Manthellan zůstávají nezměněny, čekáme na rozhodnutí úřadů ohledně pokračování procesu pořizování regulačního plánu," sdělil za investora Juraj Aláč. Plán má místo prostějovských úředníků kvůli jejich možné podjatosti připravit radnice v Olomouci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu. V rekordu dráhy vyhrála Ivanie Blondinová z Kanady.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy