Boj proti nákupnímu centru v Prostějově aktivistovi nevyšel

ČTK ČTK
7. 5. 2014 11:22
Ústavní soud rozhodl, že aktivista neměl právo podat stížnost na neplatnost dohody magistrátu a společnosti, jež má postavit ve městě nové nákupní centrum.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost aktivisty Jana Navrátila, jenž zpochybňoval smlouvu o stavbě nové nákupní galerie v centru Prostějova.

Podle pravomocného verdiktu soudů v Prostějově a Brně nebyl Navrátil oprávněn podat žalobu na určení neplatnosti dohody mezi magistrátem a společností Manthellan. ÚS následnou stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Nové nákupní centrum má vzniknout v těsném sousedství prostějovského hlavního náměstí T. G. Masaryka v prostoru mezi Wolkerovou, Komenského a Křížkovského ulicí. Plánovaný stavební pozemek má plochu bezmála 16 tisíc metrů čtverečních. Na jeho části kdysi stávala židovská čtvrť.

Se záměrem dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Prostějova. Navrátil se konkrétně u soudů domáhal určení toho, že smlouva o budoucích smlouvách uzavřená v roce 2010 je absolutně neplatná a nevýhodná pro město.

Část obyvatel s výstavbou nesouhlasí

V ústavní stížnosti uvedl, že nemohl mlčky přihlížet porušování zákona. Ústavní soudci však dospěli k závěru, že k porušení Navrátilových subjektivních práv dojít nemohlo.

"Obecné soudy rozhodly správně, pokud uzavřely, že stěžovatel není aktivně věcně legitimován k podání předmětné určovací žaloby, a jeho návrhu z tohoto důvodu nevyhověly," stojí v usnesení.

Investor v Prostějově plánuje nákupní galerii se dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími s obchody, službami a parkovištěm. Část obyvatel města s projektem nesouhlasí. Vadí jim například to, že stavbě padne za oběť společenský dům s velkým sálem pro plesy a další kulturní akce.

"Záměry společnosti Manthellan zůstávají nezměněny, čekáme na rozhodnutí úřadů ohledně pokračování procesu pořizování regulačního plánu," sdělil za investora Juraj Aláč. Plán má místo prostějovských úředníků kvůli jejich možné podjatosti připravit radnice v Olomouci.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy