reklama
 
 

Boj proti nákupnímu centru v Prostějově aktivistovi nevyšel

7. 5. 2014 11:22
Ústavní soud rozhodl, že aktivista neměl právo podat stížnost na neplatnost dohody magistrátu a společnosti, jež má postavit ve městě nové nákupní centrum.

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost aktivisty Jana Navrátila, jenž zpochybňoval smlouvu o stavbě nové nákupní galerie v centru Prostějova.

Podle pravomocného verdiktu soudů v Prostějově a Brně nebyl Navrátil oprávněn podat žalobu na určení neplatnosti dohody mezi magistrátem a společností Manthellan. ÚS následnou stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Nové nákupní centrum má vzniknout v těsném sousedství prostějovského hlavního náměstí T. G. Masaryka v prostoru mezi Wolkerovou, Komenského a Křížkovského ulicí. Plánovaný stavební pozemek má plochu bezmála 16 tisíc metrů čtverečních. Na jeho části kdysi stávala židovská čtvrť.

Se záměrem dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Prostějova. Navrátil se konkrétně u soudů domáhal určení toho, že smlouva o budoucích smlouvách uzavřená v roce 2010 je absolutně neplatná a nevýhodná pro město.

Část obyvatel s výstavbou nesouhlasí

V ústavní stížnosti uvedl, že nemohl mlčky přihlížet porušování zákona. Ústavní soudci však dospěli k závěru, že k porušení Navrátilových subjektivních práv dojít nemohlo.

"Obecné soudy rozhodly správně, pokud uzavřely, že stěžovatel není aktivně věcně legitimován k podání předmětné určovací žaloby, a jeho návrhu z tohoto důvodu nevyhověly," stojí v usnesení.

Investor v Prostějově plánuje nákupní galerii se dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími s obchody, službami a parkovištěm. Část obyvatel města s projektem nesouhlasí. Vadí jim například to, že stavbě padne za oběť společenský dům s velkým sálem pro plesy a další kulturní akce.

"Záměry společnosti Manthellan zůstávají nezměněny, čekáme na rozhodnutí úřadů ohledně pokračování procesu pořizování regulačního plánu," sdělil za investora Juraj Aláč. Plán má místo prostějovských úředníků kvůli jejich možné podjatosti připravit radnice v Olomouci.

autor: ČTK | 7. 5. 2014 11:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Olomoucký kraj

  reklama
  reklama
  reklama