Zavřené obchody v neděli a o svátcích by Čechům nevadily

Ekonomika Ekonomika
14. 4. 2014 18:12
Téměř dvě třetiny obyvatel by s omezením otevírací doby velkých prodejen neměly problém, ukázal průzkum.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř dvěma třetinám obyvatel České republiky (64,3 procenta) by nevadilo, kdyby prodejny s rozlohou nad 200 metrů čtverečních byly o nedělích a státních svátcích zavřené. Dalším osmnácti procentům by sice nevadily státní svátky, neděle už ale ano.

Ukázal to online průzkum agentury Data Collect pro společnost KPMG Česká republika na 1000 respondentech v reprezentativním zastoupení podle věku a kraje.

Každý třetí obyvatel České republiky by si zavřené obchody v neděli nepřál, o státních svátcích už jen každý šestý. Proti uzavření v neděli i o svátcích je 13 procent dotázaných.

Návrh na omezení otevírací doby předložila před dvěma týdny skupina senátorů v čele s Františkem Bublanem(ČSSD). Pokud se Senát za navrhovaný zákaz postaví, normu dostane k projednání vláda a Sněmovna. Zákaz by mohl podle Bublana platit od příštího roku.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené o sedmi státních svátcích, o Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do 12 hodin. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Šance pro menší obchody?

„Ve většině okolních zemí je otevírací doba ve státní svátky a případně i v neděli již upravena. Omezení velkých obchodů by mohlo znamenat vzpruhu pro provozovatele menších prodejen,“ říká Karel Růžička, partner odpovědný za služby pro potravinářství a nápojářství ve společnosti KPMG Česká republika.

Podle kritiků omezení by však uzavření velkých prodejen postihlo i některé menší obchodníky v okolí, typicky restaurace.

Zajímavé je srovnání napříč věkovými kategoriemi. Nejméně pružná se v této otázce ukázala věková kategorie do 24 let. Zavřené obchody v neděli a o svátcích nevadí polovině z nich, zatímco u starších osob až 66 procentům. „Mladá generace vyrostla v době obchodů otevřených každý den téměř nepřetržitě. Nákup ve velkých centrech spojují s návštěvou kina či restaurace, proto si obtížněji opačnou situaci představí, zatímco starší generace si zavřené obchody dobře pamatuje,“ vysvětluje Růžička.

Benevolentnější k současné prodejní době jsou ženy. Zatímco proti omezení otevírací doby je pouze každá desátá z nich, zavřené obchody by vadily každému pátému muži.

Výsledky průzkumu se také liší v závislosti na krajích. V Královéhradeckém kraji by tři čtvrtiny obyvatel souhlasily se zavřenými obchody o nedělích a státních svátcích. Stejně odpověděla v Praze pouze polovina dotázaných, každý pátý občan Prahy by dokonce nesouhlasil ani s jednou z variant.

„Lze říci, že v tomto případě rozhoduje zejména velikost místa bydliště, počet velkých měst v kraji, a tedy i dostupnost velkých nákupních center. Ve větších městech jsou lidé více zvyklí na komfort nakupovat v neděli a o svátcích, a proto by jim změny takového rozsahu spíše vadily,“ dodává Růžička.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy