Nejhorší dopravní nehody: Smutné prvenství má Prostějov

Kateřina Šmídová
31. 12. 2011 17:00
Nejvíce mrtvých si vyžádala únorová nehoda u Prostějova
Foto: HZS Plzeňského kraje

Česká republika - I když se rok 2011 zapíše jako ten, který si na silnicích zemřelo nejméně lidí za posledních 60 let, odehrála se i tak řada tragických nehod, při nichž vyhaslo hned několik lidských životů.

V únoru si nehoda na rychlostní silnici R46 u Prostějova vyžádala rekordní počet mrtvých. Na místě zemřelo šest lidí včetně jedenáctileté dívky. Řidička černého BMW nezvládla rychlou jízdu a se svým vozem přelétla přes svodidla, kde se srazila s protijedoucí škodovkou.

V březnu se stala tragická nehoda nedaleko Dobřan na Plzeňsku, zemřeli při ní tři lidé. Osobní BMW, jehož řidič měl v krvi velké množství drog, se srazilo s protijedoucím autobusem. V autě se kromě řidiče zabil devětatřicetiletý muž z Klatov a třiadvacetiletá žena z Plzně. V autobuse se zranilo osm lidí.

Podívejte se na fotky z neštěstí na silnici R46:

Osudný transport na záchytku

Čtyři lidé zahynuli v červnu u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, kde se srazil policejní vůz s osobním autem. Nehodu nepřežili dva policisté, muž, kterého vezli na protialkoholní záchytnou stanici, a také devatenáctiletý mladík z druhého auta.

V červenci došlo k dalším tragickým nehodám. Srážka osobního auta a dodávky u Bezměrova na Kroměřížsku si vyžádala tři lidské životy. Stejný počet mrtvých si vyžádala i nehoda v Pardubicích na nadjezdu u podniku Paramo. Řidič osobního auta, kterého postihla zdravotní indispozice, vyjel ze silnice a srazil dva cyklisty. Sám při nehodě zemřel.

Fotografie z místa, kde se srazilo BMW s autobusem:

Tři lidé zemřeli v srpnu na Jičínsku. Sanitka jedoucí od Sobotky se v klesání u Samšiny na mokré vozovce čelně srazila s osobním automobilem BMW. Silný náraz oba vozy zcela zdemoloval. Při nehodě zemřeli na místě pacient v sanitce a řidič osobního vozu, později zemřela i jeho spolujezdkyně. Řidič a zdravotní sestra ze sanitního vozu soukromé dopravní služby skončili v nemocnici.

Kamiony se předjížděly v zatáčce

V září stála srážka osobního a nákladního auta mezi obcemi Káranice a Obědovice na Královéhradecku život čtyři lidi, jeden člověk se zranil. Podle svědka nehody se ve směru od Hradce Králové na Prahu předjížděly dva kamiony. V mírné zatáčce proti nim vyjelo osobní auto.

U Pomezí na Svitavsku v říjnu zemřeli tři lidé. Po nárazu do stromu zahynul devatenáctiletý řidič a jeho dvě mladé spolujezdkyně. Další dva devatenáctiletí muži, kteří v osobním autě cestovali, byli s vážnými zraněními převezeni do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

V listopadu se stala vážná nehoda v Hradci Králové. Řidič osobního auta srazil dvě děti na přechodu, následkům zranění obě podlehly. Svědci na místě nehody vypověděli, že auto jelo velmi rychle a takzvaně driftovalo (technika jízdy v řízeném smyku). Policisté nyní hledají příčinu, proč k tomu došlo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy