Do Prahy z Číny na motorce. Do metropole o víkendu dorazilo 110 tisíc příznivců Harley-Davidson

ČTK ČTK
8. 7. 2018 17:40
Více než sto tisíc příznivců motorek navštívilo během čtyř dnů Prahu, kde se konaly oslavy 115. výročí založení amerického výrobce strojů Harley-Davidson. Jeden z účastníků jel 14 tisíc kilometrů z Číny, dorazil i fanoušek z exotického ostrova Fidži. Hlavní program se uskutečnil na Výstavišti Holešovice, v sobotu se konala také spanilá jízda městem.
Fotka z oslav výročí Harley-Davidson.
Fotka z oslav výročí Harley-Davidson. | Foto: Radek Vebr

Praha - Na oslavy 115. výročí založení amerického výrobce motorek Harley-Davidson dorazilo do Prahy přes 110 tisíc lidí, o desetinu více než organizátoři předpokládali. Téměř dvě třetiny z návštěvníků oslav přijely na motorkách, jeden jel například na motocyklu až z Číny.

Přesto se akce obešla podle pořadatelů, policie i záchranářů bez větších problémů, řekli organizátoři akce a představitelé policie a zdravotnické záchranné služby. Čtyřdenní oslavy v neděli končí.

"Z celkového počtu 110 tisíc návštěvníků jich dorazilo 67 500 na motocyklech," uvedl hlavní organizátor akce Jaroslav Vavřina. Jeden z návštěvníků, který jel do Česka z Číny po silnicích, urazil podle pořadatelů na motorce cestou na oslavy přes 14 tisíc kilometrů. Návštěvníkem z vůbec nejvzdálenějšího místa byl však účastník ze souostroví Fidži v Oceánii.

Spanilá jízda městem i dražby přileb

Centrem oslav se stalo výstaviště v pražských Holešovicích a v Praze se také konala v sobotu spanilá jízda čtyř tisíc motorek. Kromě toho se konaly organizované vyjížďky účastníků oslav po středních Čechách.

Součástí oslav byly výstavy, jezdecké show či koncerty a dražby přileb a speciálně upravené motorky, které vynesly statisíce korun pro domov žen se zdravotním postižením Pramen a nadaci Domfree, podporující válečné veterány a veteránky.

Oslavy se podle mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové obešly bez větších nehod či jiných problémů. Také pražská Zdravotnická záchranná služba nezaznamenala podle mluvčí Jany Poštové vážnější potíže.

V nejrušnější den oslav - v sobotu, kdy se konala jízda tisícovek motorkářů Prahou - sice museli záchranáři ošetřit přes šedesát lidí, ale všechny potíže byly jen lehčího charakteru. V ostatní dny oslav bylo ošetřených podstatně méně, v neděli zatím pouze dvanáct. Všechna poranění během oslav byla spíše lehčí, nejčastěji šlo o popáleniny od výfuků.

Účastníci oslav v neděli již postupně odjíždějí. Program trvá až do večera, ale je již určen hlavně rodinám s dětmi. Obyvatelé Prahy 7, kde byla kvůli oslavám omezena doprava, mají poslední den vstup na oslavy zdarma.

Stále však platí uzavírky ulic U Výstaviště, Dukelských hrdinů, Partyzánská, Strojnická a Za Elektrárnou v okolí centra oslav a až zhruba do pondělních 04:30 je omezen provoz tramvají v úseku Strossmayerovo náměstí - Výstaviště Holešovice - Nádraží Holešovice.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy