Výslech Nagyové trval šest hodin, u konce ještě není

ČTK ČTK
19. 6. 2013 16:37
Policie bude ve výslechu pokračovat příští týden
Jana Nagyová na kongresu ODS.
Jana Nagyová na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Kriminalisté od rána téměř šest hodin vyslýchali Janu Nagyovou. Šéfka kanceláře Úřadu vlády vypovídala velmi detailně. Okolo 14:00 policisté výslech přerušili. Pokračovat by měl příští týden.

"Odposlechy jsme ještě neprobírali. Nyní máme 38 až 40 stran materiálu. To je opravdu hodně materiálu," popsal stručně průběh advokát obviněné ženy Eduard Bruna. Dodal, že další termín výslechu znám není. "To nám neřekli. Snad někdy příští týden," uvedl obhájce. Kvůli podrobné výpovědi musel být odložen výslech dalšího obviněného Romana Bočka v Brně.

Podle advokáta při výslechu například zaznělo i to, že Nagyová při schůzkách s politiky nevystupovala jako zástupkyně Úřadu vlády. Schůzky si údajně domlouvala jako jejich kamarádka. Advokáti některých obviněných se také domnívají, že vyslechnut by měl být i premiér v demisi Petr Nečas.

Výslechu se účastnil i advokát Petr Toman, jehož klientem je spoluobviněný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Z textu policejního obvinění vyplývá, že Nečas slíbil trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Nagyová a Boček jej k tomu údajně naváděli.

Advokát Toman považuje jednání Nagyové za standardní

Toman řekl, že podle něj z výslechu Nagyové vyplývá, že všechna jednání souvisela s kongresem ODS, volbou vedení strany a přijímáním zákonů.

"Bylo naprosto popřeno, že by za odstoupení nebo nehlasování, nebo naopak hlasování byly nabízeny jakékoliv funkce, nebo že by tento krok byl podmíněn jakoukoliv výhodou," řekl Toman.

Jednání Nagyové se prý netýkalo žádných úplatků a byla to standardní politická jednání, uvedl Toman.

"Jsem přesvědčen, že policie zasahuje do oblasti politiky a dohody, jejichž samozřejmost vyplývá z ústavního systému," dodal.

Nagyová se vyjadřovala také k policejním odposlechům a SMS zprávám, které vyšetřovatelé uvádějí jako důkazy. "Vysvětlila je velmi logicky a pochopitelně," uvedl právník.

Boček odmítá, že by udělal cokoliv trestného, stejně jako svou roli, jak ji popisuje obvinění. "Nemohl nikomu nic slíbit ani nabídnout, protože tyto možnosti neměl. Je absurdní, aby k něčemu naváděl premiéra. Konstrukce v případě pana Bočka je zcela absurdní a vycucaná z prstu," řekl Toman.

O Nagyové se mluví jako o vlivné Nečasově spolupracovnici. Středem zájmu policie i médií se stala kvůli skandálu, při němž údajně mimo jiné zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. Premiér se rozvádí.

Nagyová podle policie také stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí. Trojice tehdejších poslanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdala poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení daňového balíčku Nečasova kabinetu.

Fuksu a Tluchoře kvůli tomu policie vzala v sobotu do vazby. V neděli tam putoval i Šnajdr. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí až pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku umístěn Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně by měl být ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho současný šéf Milan Kovanda byl také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy