Ostrava - Vedení těžební společnosti OKD odmítlo návrh kolektivní smlouvy, který podal zprostředkovatel, a místo toho předložilo svůj vlastní návrh. Řekl to mluvčí OKD Marek Síbrt.
Horníci budou příští týden hlasovat o návrhu zaměstnavatele a také o tom, zda jsou ochotni jít do stávky, dodal předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.
Stejně jako návrh zprostředkovatele počítá i nový návrh firmy se zrušením takzvaných 13. a 14. platů, tedy příplatků na dovolenou a Vánoce. Místo nich by byl podíl na zisku. Zprostředkovatel ale navrhoval také zvýšení mezd o tři procenta. OKD sice navrhuje zvýšení mezd až o čtyři procenta, ale na rozdíl od návrhu zprostředkovatele podmíněné plněním plánu v těžbě a bezpečnosti práce.
Právě chystané zrušení 13. a 14. platů odborářům nejvíce vadilo. I v případě zvýšení mezd, tak jak navrhoval zprostředkovatel, by to podle odborů vedlo k výraznému snížení příjmů zaměstnanců. Byl to také jeden z hlavních důvodů, kvůli nimž horníci v září demonstrovali v ostravských ulicích.
Odboráři vyjednávají s vedením OKD o nové "velké" kolektivní smlouvě už více než rok, od loňského srpna. Platnost smlouvy se má prodloužit ze tří na pět let, konkrétně na roky 2014 až 2018. Jednání se začala protahovat zvláště poté, co firma kvůli špatným hospodářským výsledkům začala zavádět úsporná opatření. Od 15. října jsou kvůli tomu horníci také ve stávkové pohotovosti.
Pytlík nyní řekl, že po neúspěchu jednání před zprostředkovatelem se zaměstnanci OKD od pondělí 4. listopadu začnou v referendu vyjadřovat k novému návrhu zaměstnavatele. "Pokud s tím nebudou souhlasit, podepíšou v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání souhlas se stávkou ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy," řekl odborový předák. Nový návrh zaměstnavatele nechtěl komentovat s tím, že nechce před referendem ovlivňovat zaměstnance.
Pokud by se horníci v referendu vyjádřili pro stávku, ještě by to podle Pytlíka neznamenalo automaticky, že by se opravdu stávkovalo. "Neznamená to hned stávku, ale že zaměstnanci s tím nejsou spokojeni a jsou ochotni do stávky jít. To může být prostor pro další vyjednávání. Ale taky pro stávku," řekl Pytlík.
Místo 13. a 14. platu podíl na zisku
Mluvčí OKD uvedl, že návrh zaměstnavatele počítá se zachováním výše tarifní složky mzdy a zároveň zaměstnancům nabízí až čtyři procenta navíc za plnění plánu v oblasti objemu těžby a bezpečnosti práce. "Třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) bude nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti," uvedl Síbrt. Například při dosažení čistého zisku po zdanění ve výši 900 milionů korun v roce 2014 budou podle něj zachovány průměrné mzdy na úrovni roku 2013. "Při dosažení lepšího výsledku bude bonus dále zvyšován podle pravidel sjednaných v kolektivní smlouvě," uvedl mluvčí.
V návrhu je dále například snížení odstupného z organizačních důvodů z maximálního trojnásobku na dvojnásobek, snížení odstupného v sociálním programu z maximálního pětinásobku na čtyřnásobek a zrušení odchodného při odchodu do důchodu.
Musíme reagovat na trh
Generální ředitel OKD Ján Fabián uvedl v letáku, který dnes firma rozdává zaměstnancům, že návrh je v kontextu situace na trhu vstřícný. "Situace na světovém trhu s uhlím je nejhorší za několik desítek let. Mimořádně tvrdě dopadla i na OKD. Je nezbytně nutné na ni reagovat, abychom ji ustáli a přežili," uvedl Fabián.
Mezi úspornými opatřeními, která už firma udělala, bylo například propuštění 250 zaměstnanců z administrativy. O stovky snižuje OKD počty pracovníků dodavatelských firem, což jsou téměř výhradně Poláci nebo Slováci. Firma také přestěhovala své sídlo z Ostravy na Důl Darkov a chce uzavřít ztrátový Důl Paskov.
O stávce rozhodovali horníci v OKD i loni, když se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na nárůstu mezd. K referendu o stávce ale přišlo málo lidí, a tak pak odboráři přijali návrh zprostředkovatele.
Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13 000 lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun.
Poznámka: Zdeněk Bakala je vlastníkem společnosti Economia, která v nedávné době převzala firmu Centrum Holdings, vydavatele deníků Aktuálně.cz a Insider.