V Ostravě se zřítil dům, pes označil místo s člověkem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 5. 2013 16:11
Dům je sice neobydlený, uvnitř by se ale mohli zdržovat bezdomovci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Speciální pes v sutinách zříceného domu v Ostravě označil místo, kde by mohl být člověk. Hasiči nyní odstraňují s těžkou technikou sutiny.

Policie má zatím informaci o šesti lidech, pěti mužích a jedné ženě, kteří z objektu vyvázli bez zranění. Policie je nyní vyslýchá.

"Ze zatím zjištěných faktů vyplývá, že tito lidé měli popíjet a následně v objektu přespávat," informovala policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Trosky prohledávají psi vycvičení na hledání lidí v sutinách. Povoláni například byli při neštěstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. I tam v troskách panelového domu, který zničil výbuch plynu, označili místo s lidmi. Hasiči tam pak našli mrtvé.

Při události v Ostravě psi opět vyštěkáváním signalizovali, že pod troskami může ještě někdo být. "S pomocí bagru nyní po vrstvách odstraňujeme sutiny. Zatím se nic nenašlo. Psi ale mohli reagovat i na nějaké zasypané kusy oblečení," řekl mluvčí moravskloslezských hasičů Petr Kůdela.

Policie dostala oznámení o pádu budovy krátce po 7:30, k samotnému zřícení však došlo o několik hodin dříve. 

"Některé muže mělo zřícení části objektu vzbudit, posléze však měli pokračovat ve spánku až do doby, kdy byli kontaktováni zakročujícími hasiči, policisty, případně dalšími nocujícími," dodala.

Hasiči u budovy zasahovali už ve čtvrtek

Hasiči v místě zasahovali už ve čtvrtek, kdy spadla jedna část domu. Statik už rozhodl o částečné demolici.

"Zřícení této části budovy zřejmě předcházelo poškození zdiva a krádež železných profilů," dodala Holčáková. Strážníci podle ní na místě zajistili podezřelou osobu, která nesla kovový profil. Další dva lidé měli z místa utéci.

"Muž, který nesl železnou část, následně tvrdil, že původ předmětu nezná a mužům, kteří utekli, jen pomáhal," doplnila mluvčí.  Policie už zahájila trestní řízení pro poškození cizí věci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy