V Ostravě se rozpadla koalice. ČSSD nahradilo hnutí Ostravak a ODS

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 13:01
V Ostravě se rozpadla současná koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Město má nové vedení. Primátor Tomáš Macura (ANO) navrhl na zasedání zastupitelstva odvolání radních a koaličních partnerů z ČSSD, ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Připojí se také ODS. Sociální demokraté zřejmě poprvé od roku 1990 skončí v Ostravě v opozici.
Primátor Tomáš Macura (vedle svého stranického šéfa Andreje Babiše).
Primátor Tomáš Macura (vedle svého stranického šéfa Andreje Babiše). | Foto: ČTK

Ostrava - Ostrava má nové vedení města. Dosavadní koalice ANO, KDU-ČSL a ČSSD se rozpadla a sociální demokraty nahradilo hnutí Ostravak a také ODS.

Zastupitelé na svém zasedání odvolali dosavadní náměstky a radní za ČSSD a do funkcí zvolili představitele hnutí Ostravak.

Stávající podoba rady ale není definitivní, ještě by ji měl v krátké době doplnit zástupce za ODS, potvrdil primátor Tomáš Macura (ANO).

Všichni se všemi

Z vyjádření zástupců jednotlivých uskupení vyplývá, že prakticky jednali všichni se všemi a definitivní dohoda a konečná podoba nového vedení města se dojednala až v noci.

Primátor uvedl, že hnutí už nějakou dobu mělo informace o tom, že se jeho koaliční partner ČSSD snaží na dnešní jednání připravit změny ve vedení města.

"Ve chvíli, kdy se to podezření změnilo v jistotu nebo téměř v jistotu, což se stalo v zásadě zhruba 36 hodin před dnešním jednáním zastupitelstva, tak jsme byli postaveni v zásadě před dvojí volbu. Jít dneska jako ovce na porážku a pasivně přijmout roli v opozici, být v roli jakýchsi Mirků Dušínů nebo možná spíš řečeno pitomců, nebo proaktivně se pokusit o zachování účasti hnutí ANO ve vedení města," uvedl Macura.

ČSSD se pak podle něj ještě v úterý snažila u koaličních partnerů ujistit, že stávající koalice je platná. "Mám hmatatelné důkazy o tom, že naše odvolání bylo připraveno do sebemenšího detailu," podotkl Macura s tím, že na úterním jednání ČSSD řekl, že považuje koaliční smlouvu za mrtvou.

Primátor předpokládá, že by mohlo být svoláno ještě mimořádné jednání zastupitelstva, na němž se budou řešit i další personální otázky, respektive účast zástupce ODS v radě.

Výsledek politických dohod

Odvolaný první náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) novinářům řekl, že aktuální stav je výsledkem politických dohod. Poukazoval na to, že ANO je rozštěpené, protože někteří jeho členové se ČSSD snažili kontaktovat s iniciativou o vytvoření nové podoby koalice.

S nabídkou pak sociální demokraty oslovilo i hnutí Ostravak, které nabízelo koalici s ČSSD a KSČM. "My jsme se k tomu nestavěli nějak příliš určitě," uvedl Palyza. Uvedl, že ČSSD chce být opozicí tvrdou, ale korektní.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák tvrdí, že do úterního večera byl ujišťován o platnosti koaliční smlouvy, a že žádný z koaličních partnerů ji neporuší. "Následně jsme byli kontaktováni hnutím ANO hodně pozdě večer,... tak jsme si racionálně sedli a někde v noci dohodli," řekl.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 31 hlasů. ANO spolu s lidovci, hnutím Ostravak a ODS mají dohromady 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Poprvé v opozici

Sociální demokraté ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení největšího moravskoslezského města. Náměstky a radní za ČSSD Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Lukáš Semerák.

Už po loňských komunálních volbách byla koaliční vyjednávání v Ostravě složitá. Nejprve to vypadalo, že by mohla Ostravě vládnout právě koalice hnutí ANO a Ostravak ve spojení s ODS a lidovci, Ostravak se ale nakonec předběžně dohodl na spolupráci s ČSSD a KSČM.

Hnutí se ale nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v městské části Poruba, a tak se nakonec na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koalice se zhruba po roce rozpadla.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským.

Toho v roce 2000 na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem města člen ČSSD - v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

 

Právě se děje

Další zprávy