reklama
 
 

Slezsku ubylo obyvatel, odchází za prací i prostředím

14. 3. 2011 14:44
Kraji klesl počet obyvatel o 4153, nevíce na Karvinsku a Ostravsku

Severní Morava - O 4153 lidí klesl loni počet obyvatel v Moravskoslezském kraji. Hlavní příčinou bylo jejich stěhování. Na konci roku měl region celkem 1 243 220 obyvatel.

Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Podle něho se z kraje odstěhovalo celkem 8417 obyvatel, naopak se do něho přistěhovalo 4458 lidí. V kraji se navíc narodilo méně lidí než zemřelo. Minulý rok v regionu přišlo na svět 13 099 dětí, zemřelo však celkem 13 293 lidí.

Proto se také přirozený úbytek podepsal na snížení počtu obyvatel kraje o téměř 200 lidí. V počtu obyvatel České republiky spadl Moravskoslezský kraj až na třetí místo za Středočeský kraj a Prahu.

Z jednotlivých okresů kraje ubylo nejvíce lidí na Karvinsku a v Ostravě. Naopak na Frýdecko-Místecku a Opavsku obyvatel přibylo.

"Lidé se z krajského města stěhují často právě na Frýdecko-Místecko s kvalitním dopravním napojením a životním prostředím," řekl sociolog Lubor Hruška Tvrdý z Ostravské univerzity.

Právě situace na Karvinsku ovlivnila úbytek stěhováním v kraji nejvýrazněji. Podle Tvrdého se v době doznívající hospodářské krize odtud lidé stěhovali pryč především za prací. Úbytek stěhováním na Ostravsku může být ovlivněn také kvalitou ovzduší.

autor: ČTK | 14. 3. 2011 14:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama